Ziemskie pole magnetyczne jest zmienne. A jego bieguny wcale nie są na biegunach (geograficznych). Co więcej czasami zamieniają się miejscami. A wtedy… strach się bać.
Ziemia ma swoje własne pole magnetyczne (co nie jest standardem w Układzie Słonecznym) i prawdopodobne, że to dzięki niemu możliwy był rozwój życia na Niebieskiej Planecie. Pole jest jak tarcza, osłania planetę przed strumieniem naładowanych elektrycznie cząstek, które nadlatują, głównie od strony Słońca. Promieniowanie jonizujące w dużych ilościach jest dla życia zabójcze. Źródłem magnetyzmu Ziemi jest jej płynne, przewodzące prąd wnętrze. Pole generowane przez naszą planetę ma podobny kształt do tego, jakie „produkuje” zwykły magnes sztabkowy. Tyle że tak jak w przypadku magnesu w postaci sztabki czy podkowy pole magnetyczne jest stałe, tak w przypadku Ziemi bywa kapryśne.
Ziemskie bieguny magnetyczne niesłusznie utożsamia się z biegunami geograficznymi. Te ostatnie to dwa punkty „na szczycie” i „na dnie” kuli ziemskiej. To miejsca, w których stykają się wszystkie południki, albo jeszcze inaczej, punkty, przez które przebiega oś obrotu Ziemi. Bieguny magnetyczne wcale nie są zlokalizowane w punkcie biegunów geograficznych. Bywa, że są w pobliżu. Bywa, bo bieguny magnetyczne są w ciągłym ruchu. Co więcej, ziemskie pole magnetyczne raz jest mocniejsze, a raz słabsze. Naukowcy nie wiedzą, dlaczego tak się dzieje. Ale najgorsze jest to, że od czasu do czasu pole magnetyczne zanika, a bieguny zamieniają się miejscami.
Ptaki zabłądzą
Zanim to nastąpi, powinny pojawić się silne anomalie magnetyczne. Na nasze życie bezpośrednio nie będzie miało to wpływu, ale już na przyrodę może mieć. Wiele ptaków w czasie lotu nawiguje dzięki wyczuwaniu linii sił pola magnetycznego. Gdy pole magnetyczne zacznie się zmieniać, anomalie magnetyczne będą po-wodowały, że ptaki stracą orientację w przestrzeni. Wybierając się przed zimą do ciepłych krajów, mogą pobłądzić i zginąć. Przyroda to gigantyczny system naczyń połączonych. Gdy ptaki zaczną mieć kłopoty, kłopoty będą miały także inne zwierzęta i rośliny.
Duże zmiany pola magnetycznego mogą powodować, że zaczną się psuć urządzenia elektroniczne. Szczególnie duży problem możemy mieć z zapisem danych. Cała nasza wiedza zapisana jest na nośnikach magnetycznych. Dzisiaj literatura naukowa praktycznie w ogóle nie jest drukowana na papierze. Jest w sieci, a więc na dyskach, które są wrażliwe na zmiany pola magnetycznego. Gdyby okazało się, że zmiany pola są tak silne, że powodują uszkodzenia twardych dysków, istnieje spore niebezpieczeństwo, że dla przyszłych pokoleń zostanie tylko ta wiedza, która jest zapisana w książkach.
No i ostatnia sprawa. W czasie silnych wariacji pola, a szczególnie w okresie w którym zniknie ono całko-wicie, Ziemia zostanie pozbawiona magnetycznej osłony przed promieniowaniem kosmicznym. To na pewno miałoby bardzo negatywny wpływ na nasze zdrowie i życie.
To dla nas sygnał, że cenisz rzetelne dziennikarstwo jakościowe. Czytaj, oglądaj i słuchaj nas bez ograniczeń.
Tomasz Rożek