Nie tylko ludzie, ale także szympansy kręcą głową, gdy chcą powiedzieć: „nie”. Tak przynajmniej twierdzą naukowcy z Instytutu Antropologii Ewolucyjnej im. Maxa Plancka w Lipsku, którzy filmowali szympansy w zoo.
Najczęściej obserwowano kręcące głową z dezaprobatą matki szympansów, gdy chciały powstrzymać swoje dzieci przez zrobieniem czegoś niepożądanego. Podobnie jest u ludzi. Teraz badacze zastanawiają się, skąd wziął się gest kręcenia głową. Nie mogliśmy się go „nauczyć” niedawno, skoro posługują się nim szympansy.
Drogi genetyczne nas i naszych najbliższych krewniaków w świecie zwierząt rozeszły się od 5 do 7 mln lat temu. Ciekawe jest też to, że w niektórych krajach (Bułgaria) kręcenie głową oznacza gest aprobaty.
Podobne gesty niemieccy naukowcy zaobserwowali u innych wielkich małp – goryli i orangutanów. Badania prowadzone były w ramach rozległego projektu badań komunikacji pomiędzy młodymi osobnikami różnych gatunków wielkich małp. Obserwacje były robione w sześciu europejskich ogrodach zoologicznych.
To dla nas sygnał, że cenisz rzetelne dziennikarstwo jakościowe. Czytaj, oglądaj i słuchaj nas bez ograniczeń.