Gest JP2 jako „zobowiązanie do dalszego trwania w Kościele”, „Cesarzowa Świątek” i „Akuszerka Pana Boga”.
Czym jest cykl zatytułowany „Tygodniówka”? Z pewnością to nie kolejny newsletter z wybranymi wiadomościami, komentarzami (chętnych na nasze newslettery zapraszamy TUTAJ). Postaramy się wyłowić zestaw inspirujących faktów, słów i wydarzeń z mijającego tygodnia. Zwracamy przy tym szczególną uwagę na treści związane z chrześcijańską duchowością we współczesnej kulturze, wokół nas. Zatrzymajmy się na moment – tym właśnie jest „Tygodniówka”. Zastrzyk good news – w każdą niedzielę.
1. Perła:
„Zawsze uważałem to spojrzenie i ten uścisk dłoni za przekaz miłości, którą Jan Paweł II zostawił mi przed swoim odejściem. Ten gest jest moim codziennym zobowiązaniem do dalszego trwania w Kościele, pomimo moich słabości, w świadectwie miłości, które to przekazał mi św. Jan Paweł II”.
Abp Piero Marini, 18 maja 2022, odbierając w Krakowie tytuł doktora honoris causa Uniwersytetu Papieskiego.
2. Liczba tygodnia:
13
Poznaliśmy 13 świętych patronów przyszłorocznych Światowych Dni Młodzieży w Lizbonie. Są nimi: św. Jan Paweł II, św. Jan Bosko, św. Wincenty, św. Antoni, św. Bartłomiej od Męczenników, św. Jan z Brito, bł. Joanna Portugalska, bł. Jan Fernandes, bł. Maria Klara od Dzieciątka Jezus, bł. Pier Giorgio Frassati, bł. Marcel Callo, bł. Chiara Badano i bł. Carlo Acutis.
3. Ustami Franciszka:
„Niestety, nawet w najbardziej rozwiniętych regionach naszego świata wciąż się rozprzestrzeniają nowoczesne formy niewolnictwa. Mam nadzieję, że walka z handlem ludźmi będzie w większym stopniu uwzględniać wiele szerszych realiów. Należy do nich odpowiedzialne korzystanie z technologii i mediów społecznościowych, a także potrzeba odnowionej wizji etycznej naszego życia politycznego, gospodarczego i społecznego, skoncentrowanej nie na zysku, ale na osobie”.
Papież Franciszek do uczestników obradującej w Rzymie Grupy Santa Marta, 19 maja 2022
4. Premierowo:
W sobotę 21 maja ukazał się nowy krążek Marcina Wargockiego. „Do głębi” to 14 utworów utrzymanych w klimacie poezji śpiewanej. Ich autor zabiera nas (proszę wybaczyć lekki patos) do głębi życia, nie unikając refleksji na temat wiary, brzmieniem zbliżonym nieco do Starego Dobrego Małżeństwa.
5. Świadectwo:
Iwona od ponad 30 lat jest położną. Już dawno przestała zapisywać imiona dzieci, którym pomogła przyjść na świat. Zatrzymała się na trzeciej setce. – Mój zawód jest piękny. Nie ma rutyny, każde dziecko jest inne. Niesamowite, jak Bóg to wymyślił – zachwyca się.
– Jadąc do pracy, modlę się za wszystkie kobiety, które będą rodziły, oraz ich dzieci – dodaje ze świadomością, że uczestniczy w cudzie narodzin. Cudzie, którego doświadczyła na własnej skórze. Była wtedy pogrążona w żałobie po stracie dziecka. Iwona jest też matką założycielką grupy kobiet modlących się o swoje potomstwo. – Najciekawsze było to, że przez pierwsze lata naszych spotkań największą pracę Bóg dokonywał w nas, matkach. On zmieniał nasze serca – wyznaje. Jej świadectwo przeczytać można w najnowszym numerze „Gościa Świdnickiego” w tekście „Akuszerka Pana Boga”.
6. Zdarzyło się...
Niemal trzy tysiące życzeń napłynęło z całego świata drogą internetową dla Benedykta XVI z okazji 95. urodzin, które papież-senior obchodził 16 kwietnia. Życzenia i gratulacje napisano w 24 językach. Jak odnotowała w minionym tygodniu niemiecka gazeta „Tagespost”, obok niemieckiego, najwięcej życzeń przysłano po angielsku, włosku i po polsku.
7. Nie przegap:
Zbliża się coroczna impreza „Gościa” – IV Górski Bieg Frassatiego. Na 21-kilometrową trasę naszego górskiego półmaratonu wystartujemy po raz czwarty już 11 czerwca. Spotkamy się na starcie nad brzegiem Jeziora Międzybrodzkiego w Beskidzie Małym. Jeszcze tylko do 1 czerwca można dołączyć do tego grona. Regulamin biegu i link do zapisów znajdziecie na stronie biegfrassatiego.gosc.pl.
8. Polska marka:
Portal Franceinfo określił najlepszą polską tenisistkę „Cesarzową Świątek”. Tym samym wytypował Igę Świątek na faworytkę startującego 22 maja turnieju French Open. „Iga Świątek nie dotyka już ziemi” – ocenił portal, zwracając uwagę na niesamowitą passę zwycięstw i styl, w jakim wygrywa Polka.
opracował Piotr Sacha