Fakty bez komentarza – taki cel przyświecał Elizabeth Mallet, wydawcy pierwszego brytyjskiego dziennika. 11 marca mija 320 lat od publikacji pierwszego numeru.
W środę 11 marca 1702 roku ukazał się The Daily Courant. Pierwszy numer pierwszej brytyjskiej gazety ukazującej się codziennie. Prezentowała się skromnie. Jedna strona i dwie kolumny tekstu. Drukarnia mieściła się na Fleet Street w Londynie ale autorka unikała pisania o sprawach miasta. W XVII wieku, prasa była kontrolowana przez rząd, a to wiązało się z ryzykiem konfliktu z władzami przy niewygodnych tematach. Co prawda w 1695 roku zniesiono Licensing of the Press Act, który był właściwie cenzurą i wprowadzono dużą swobodę dla wydawców, ale The Daily Courant, aby nie ryzykować, skupiał się na wiadomościach z zagranicy. W pierwszym numerze znalazła się relacja z wizyty księcia Escalona na Sycylii, czy wieści z Rzymu, Wiednia, Liege i Frankfurtu. Na dole strony znajdowały się ogłoszenia.
Mallet publikowała pod męskim imieniem, stąd pojawia się często jako Edward lub E. Mallet. Czytelnicy byli zbyt nieufni, aby kupić gazetę wydawaną przez kobietę. Mallet utrzymywała, że w jej gazecie powinny znajdować się tylko fakty, bez komentarza autora, aby pozostawić czytelnikowi możliwość wyrobienia sobie własnego zdania. Elizabeth samodzielnie tworzyła dziennik dosyć krótko. W 1703 roku został on wykupiony przez Samuela Buckley’a, który wydawał go przez ponad 30 lat, do 1735 roku.
Przełom XVII i XVIII wieku w Anglii to narodziny nowoczesnych gazet i początek brytyjskiej miłości do prasy. W 1712 w samym Londynie było wydawanych ponad 20 tytułów, a w każdym większym mieście ok. 15. Poza poważnymi gazetami powstawały też tytuły opisujące skandale i życie ówczesnych celebrytów i wyższych sfer.
Zobacz: Retro Gość – ciekawostki z archiwum „Gościa Niedzielnego”
Pierwszy numer pierwszej brytyjskiej gazety ukazującej się codziennie WikipediaAdam Śliwa