Znak z Guadelupe 

Dzisiaj ewangelizację Ameryki Południowej przedstawia się wyłącznie w sposób negatywny. 

Trudno przecenić wpływ jaki na ewangelizację Meksyku i tożsamość jego mieszkańców wywarł cud Guadelupe i jego przesłanie. Zapominają o tym meksykańscy historycy, którzy w wydanej również kilka lat temu w Polsce „Nowej historia Meksyku” poświęcili temu wydarzeniu i jego znaczeniu zaledwie kilka wersów. W przeciwieństwie do meksykańskich twórców filmowych. Od 1917 roku, kiedy powstał pełnometrażowy film „Cud z Tepeyac”,  którego znakomicie zrekonstruowaną wersję można obejrzeć w internecie, nakręcono ich sporo. 
Film Pedro Brennera „Cud Guadalupe”, który właśnie wszedł do kin,  wiernie przedstawia wydarzenia jakie rozegrały na wzgórzu Tepeyac. Brenner poszedł podobną ścieżką jak wielu innych twórców, którzy realizowali filmy poświęcone objawieniom Matki Boskiej, prowadząc akcję   w dwóch planach czasowych. Bohaterem wątku współczesnego jest dziennikarz John Martinez, natomiast wątku historycznego Juan Diego, któremu objawiła się Matka Boska. 
Religijny dramat Brennera dotyka wielu problemów związanych z objawieniami przedstawiając je w szerszym kontekście historycznym. W filmie znalazł się m.in. wątek krwawych ofiar z ludzi składanych przez Azteków, stosunków pomiędzy Indianami a konkwistadorami, a także wpływu jaki objawienia przez wieki wywierały na kształtowanie się meksykańskiej tożsamości. 

Cud Guadelupe, reż. Pedro Brenner, wyk.: Guillermo Iván, Kimberley Aria Peterson, Jesús Lloveras, Eric da Silva, USA 2020

 
 

« 1 »

Edward Kabiesz