Orszaki Trzech Króli 2022 odbędą się 6 stycznia zgodnie z aktualnymi wytycznymi Ministerstwa Zdrowia i Sanepidu. Hasłem przewodnim będą słowa "Dzień dziś wesoły" zaczerpnięte z kolędy "Z narodzenia Pana". Tym razem organizatorzy proponują m.in. Bieg Trzech Króli.
"Staramy się, mimo trudnej sytuacji epidemicznej, przeżyć uroczystość Epifanii, jako radosny moment Objawienia Pańskiego, w którym Jezus pragnie ukazać się każdemu człowiekowi niezależnie od wieku, koloru skóry czy pozycji społecznej" - wskazują organizatorzy Orszaku Trzech Króli. "Każdy z nas może przybyć do Zbawiciela z pokłonem i cieszyć się radością spotkania" - dodają.
Orszaki Trzech Króli 2022 odbędą się pod hasłem "Dzień dziś wesoły". Jest to fragment kolędy "Z narodzenia Pana", która powstała na przełomie XVIII i XIX wieku. Autor tekstu i melodii pozostaje anonimowy, a melodia ma charakter skocznego i marszowego mazura. Pierwsza wzmianka o tej kolędzie pochodzi z "Dodatku do śpiewnika kościelnego" wydanego w 1842 roku przez księdza Michała Mioduszewskiego. Wesoły, radosny nastrój przewija się przez kolejne zwrotki tej kolędy - pastorałki. W dalszych częściach śpiewamy, że "radość ludzi wszędzie słynie", a w ostatnich zwrotkach: "odchodzą z Betlejem pełni wesela" czy "i my z pastuszkami dziś się radujmy".
Organizatorzy pragną zwrócić uwagę na wartość głębokiego przeżywania świąt i uroczystości, zrozumienie ich istoty, treści, które ze sobą niosą, oraz radosnego spędzania czasu z rodziną, jak też wspólnego śpiewania. Nowością będzie "Bieg Trzech Króli". Tym razem organizatorzy zapraszają na sportowe obchody. Zanim ulicami Warszawy przejdzie Orszak Trzech Króli, odbędzie się bieg pięciokilometrową trasą w Ogrodzie Saskim w pięciu seriach, każda po 20 osób. Zapisując się na bieg każdy uczestnik powinien wskazać, w której serii, i o której godzinie zamierza wystartować. Do dyspozycji będzie szatnia, w której będzie można się przebrać i zostawić rzeczy. Po biegu każdy zawodnik otrzyma herbatę i małą słodką przekąskę.
Zwycięzcy otrzymają symboliczne dary Trzech Króli: złoto, mirrę i kadzidło, natomiast każdy uczestnik - pamiątkowy drewniany medal i sportowy pakiet Trzech Króli.
Zapisy odbywają na stronie: https://online.datasport.pl/zapisy/portal/zawody.php?zawody=6574
Od wielu lat przy okazji Orszaku Trzech Króli organizowana jest zbiórka pieniędzy na cele dobroczynne. Tym razem zebrane fundusze trafią na szkołę zawodową Eastlands w Nairobi, stolicy Kenii. Placówka znajduje się w jednej z biedniejszych dzielnic Nairobi - Donholm i jest otoczona slumsami. Uczęszcza do niej 450 uczniów, którzy uczą się elektryki, fotowoltaiki, hydrauliki oraz mechaniki pojazdów. 70 proc. zajęć prowadzonych jest w pracowniach, gdzie szkoli się umiejętności praktyczne. Wielu uczniów otrzymuje zatrudnienie jeszcze w trakcie trwania kursów. Zebrane fundusze zostaną przeznaczone na zakup wyposażenia 10 stanowisk szkoleniowych (do nauki diagnostyki silników samochodowych i sprzętu do nauki wyszukiwania usterek w silnikach samochodowych).
Całkowity koszt potrzebnego sprzętu wynosi 29 tys. 234,34 euro, co jest równe około 135 tys. złotych - wskazują organizatorzy orszaku.
Możliwe jest dokonywanie wpłat na konto: 13 2490 0005 0000 4600 4185 5595 z dopiskiem "Na Afrykę" lub przy pomocy płatności elektronicznej, można wybrać kwotę, można płacić z zagranicy. Po zbiórce całość wpłaconej kwoty zostanie przekazana Fundacji Harambee-Polska, która przekaże pieniądze do Kenii.
W języku swahili harambee oznacza "wszyscy razem", a filia w Polsce jest częścią międzynarodowego projektu charytatywnego mającego na celu wsparcie Afryki.
Fundacja Harambee Polska jest organizacją zajmującą się od 2015 roku pomocą mieszkańcom Kenii na wielu płaszczyznach. Wolontariusze niosą pomoc medyczną, edukacyjną, a także wspierają budowy placówek oświaty oraz kościołów.
Zostanie także powtórzona akcja challenge kolędowy. Można brać w niej udział od 24 grudnia. Wyzwanie polega na nagraniu dowolnej kolędy, której zaśpiewanie poprzedzone jest słowami: "Razem z Orszakiem Trzech Króli zbieramy na edukację w Afryce". Nagranie należy umieścić na Facebooku, Twitterze, Instagramie, dołączając hasztagi: #OrszakdlaAfryki #KolędujmyRazem #OrszakTrzechKróli. Śpiewający nominuje następnie trzy osoby, które mają 72 godziny na wzięcie udziału w zabawie.
Przypadająca w Kościele katolickim 6 stycznia uroczystość Objawienia Pańskiego, nazywana jest także +świętem Epifanii+ lub +świętem Trzech Króli+. Jest ona jednym z pierwszych świąt, które ustanowił Kościół - (w III wieku w Kościele Wschodnim, zaś w IV wieku w Kościele Zachodnim). Od 2011 roku jest to w Polsce dzień wolny od pracy, podobnie jak i w innych krajach, np. we Włoszech, Hiszpanii, Grecji, Szwecji, Finlandii, Austrii czy Szwajcarii.
Obchodom uroczystości towarzyszy wystawianie jasełek oraz tzw. widowisk herodowych. Pierwszy Orszak Trzech Króli w Polsce ruszył w roku 2009. W 2020 roku w wydarzeniu wzięło udział ok. 1,3 mln uczestników w 872 miejscowościach w kraju. Podobne orszaki organizowane są obecnie także za granicą. Najważniejszym punktem świętowania jest msza święta, która rozpoczyna lub kończy orszak.