Dziś w Kościele trzecia niedziela Adwentu, nazywana niedzielą radości. Jakie są powody tej radości?
W roku liturgicznym występują dwie niedziele, które określamy "niedzielami radości". Jedna w Adwencie, druga w Wielkim Poście. Obie niedziele radości to jedyne dni w roku, kiedy w liturgii używany jest ornat koloru różowego. Wielkopostna niedziela radości nosi nazwę "Laetare".
Niedziela "Gaudete" – to łacińska nazwa trzeciej niedzieli Adwentu. Dlaczego "Gauete"? To określenie wywodzi się od od pierwszego słowa antyfony rozpoczynającej tego dnia Liturgię Eucharystyczną. Antyfona ta występuje już antyfonarzach liturgii rzymskiej z VIII i IX w. :
W wersji łacińskiej antyfona ta brzmi: Gaudete in Domino semper: iterum dico, gaudete. Modestia vestra nota sit omnibus hominibus: Dominus enim prope est. Nihil solliciti sitis: sed in omni oratione petitiones vestrae innotescant apud Deum. Benedixisti Domine, terram tuam: avertisti captivitatem Jacob.
W wersji polskiej: Radujcie się zawsze w Panu; jeszcze raz powtarzam: radujcie się! Niech będzie znana wszystkim ludziom wasza wyrozumiała łagodność: Pan jest blisko! O nic się już zbytnio nie troskajcie, ale w każdej sprawie wasze prośby przedstawiajcie Bogu w modlitwie i błaganiu z dziękczynieniem! Łaskawym się okazałeś, Panie, dla Twej ziemi; odmieniłeś los Jakuba.
Tradycja świętowania Niedzieli „Gaudete" wyrosła w czasach, gdy Adwent miał typowo postny charakter. W tym dniu akcentowano przerwę w poście, był to jedyny radosny akcent Adwentu. Szczególnie uroczyście świętowano ten dzień w Rzymie: papież sprawował liturgię o północy - najpierw odprawiano oficjum odpowiadające dzisiejszej Godzinie czytań, potem sprawowano uroczystą Mszę św. - pisy tych celebracji znajdujemy już w źródłach z XII i XIII wieku.
W wymiarze teologicznym radość tego dnia ma dwa źródła: Pierwszym jest świadomość bliskich już świąt narodzenia Jezusa Chrystusa, który stał się człowiekiem, aby nas odkupić. Stąd płynnie przechodzimy w drugi - paschalny wymiar radości. Radość trzeciej niedzieli Adwentu ma więc wymiar paschalny. Wiąże się ściśle z całością dzieła zbawczego, dokonanego przez Jezusa Chrystusa. Niedziela "Gaudete" przypomina herolda, który obwieszcza światu wspaniałą wiadomość, że Król nadchodzi i jest już blisko. Ta bliskość odnosi się nie tylko do świąt Bożego Narodzenia, ale ma jeszcze głębsze znaczenie eschatologiczne. Mówi nam o końcu czasów.
Wojciech Teister