"Z woli papieża Franciszka będzie można zwiedzać to, co od wieków nazywano »domem biskupa Rzymu«. Tutaj w 1929 r. zostały podpisany pakty laterańskie" - pisze "Avvenire", największy włoski dziennik katolicki.
Do apartamentu papieskiego i pokojów Pałacu Laterańskiego w Rzymie będzie można wejść już od 13 grudnia. "Kościół na przestrzeni wieków zawsze działał na rzecz promowania tego, co jest owocem geniuszu i mistrzostwa artystów, często świadectwem doświadczeń wiary i narzędziem oddawania czci Bogu. Odpowiedzialność za ochronę dziedzictwa kulturowego pozwoliła moim poprzednikom przekazać je kolejnym pokoleniom oraz skupiać się nad ich zachowaniem i udostępnianiem zwiedzającym i naukowcom. To zadanie, które także dzisiaj zobowiązuje biskupa Rzymu do uczynienia użytecznym piękna powierzonych sobie dóbr dziedzictwa artystycznego" - napisał 20 lutego papież Franciszek, zwracając się do wikariusza generalnego Rzymu kard. Angelo De Donatisa.
Niemal 3 tys. m kw., 10 sal, apartament papieski, prywatna kaplica, monumentalne schody prowadzące bezpośrednio do bazyliki i stół, przy którym podpisano pakty laterańskie - dom biskupa Rzymu ma nowy układ, bezpieczną trasę dostępną dla wszystkich, w grupach maksymalnie do 30 osób. "To ścieżka wśród arrasów, fresków na sufitach, dzieł sztuki i cennych antycznych mebli, po której poprowadzą siostry misjonarki objawienia Bożego" - zapowiada "Avvenire".
"Historia tego miejsca sięga pokoju konstantyńskiego, kiedy cesarz rzymski podarował papieżowi Milcjadesowi teren i budynki należące do rodziny Laterani. Na mocy edyktu mediolańskiego i wprowadzenia wolności kultu wzniesiono bazylikę Najświętszego Zbawiciela, później dedykowaną także św. Janowi Chrzcicielowi oraz św. Janowi Ewangeliście. Jest to pierwszy budynek kultu, który nie został zbudowany nad grobem męczennika. Bazylika została konsekrowana 9 listopada 318 r. i do niej, wraz z baptysterium, przyłączono Patriarchium, zwane domem biskupa Rzymu" - przypomina s. Rebecca Nazzaro, przełożona misjonarek.
Wśród zniszczeń, nieszczęść i grabieży pałac służył jako rezydencja papieży przez ok. tysiąca lat, aż do okresu awiniońskiego (1309-1377). Największą świetność przeżywał w średniowieczu, za pontyfikatu Innocentego III i Bonifacego VIII.
baja /Avvenire