Dziś pierwszy raz obchodzimy wspomnienie bł. ks. Jana Machy

W archidiecezji katowickiej po raz pierwszy obchodzone jest dziś wspomnienie ks. Jana Franciszka Machy. Beatyfikacja śląskiego kapłana odbyła się 20 listopada 2021 roku.

Teksty liturgiczne:

Kolekta
Wszechmogący  Boże,  dzięki Twojej  łasce  błogosławiony Jan Franciszek, prezbiter, napełniony pasterską gorliwością, oddał życie, niosąc pomoc ofiarom wojny;   spraw, abyśmy wsparci  jego  orędownictwem  odważnie  wyznawali  wiarę  i  codziennie wzrastali w czynnej miłości ku Tobie i bliźnim. Przez  naszego  Pana  Jezusa Chrystusa,  Twojego  Syna, który  z  Tobą  żyje  i  króluje w  jedności  Ducha  Świętego, Bóg,  przez  wszystkie  wieki wieków.

Godzina Czytań
II CZYTANIE

Z  kazania  ks.  Jana  Franciszka  Machy  (Ruda,  kościół pw. św. Józefa, 31 sierpnia 1940 r.)

Chrześcijaństwo zaangażowane Kościół  nigdy  nie  pozostaje  nietknięty  poprzez  zmiany epok. Tak jak wcześniej, tak i dzisiaj znajduje się w centrum walki. Musimy dzisiaj postawić sobie pytanie, dlaczego tak wielu ludzi właściwie gorszy się chrześcijaństwem i Kościołem. A może jest tak, że Bóg pozwala dzisiaj, aby tak potężna burza szalała wokół drzewa, jakim jest Kościół, aby spróchniałe gałęzie odpadły, a drzewo po prostu głębiej zapuściło swoje korzenie w ziemię? Nie będziemy umieli dostrzec żadnego głębszego znaczenia w nieszczęśliwych zrządzeniach, które dotykają dziś chrześcijaństwo, jeśli nie usłyszymy w nich Bożego głosu wzywającego do opamiętania i szczerego rachunku sumienia. Nasze chrześcijaństwo zbyt często i za bardzo staje się bezmyślnym  przyzwyczajeniem.  Odmawiamy  być  może  nasze poranne i wieczorne modlitwy, modlimy się przed i po posiłku, ale robimy to bardziej ustami, a mniej sercem. Należy to po prostu do rytmu naszego codziennego życia. Dość często w ciągu roku przystępujemy też do sakramentów świętych, ale nawet to stało się dla nas takim przyzwyczajeniem, że spowiedź i Komunia Święta nie zostawiają wręcz żadnych śladów w naszym życiu. Jednym słowem, nasze chrześcijaństwo ma jeszcze wprawdzie wiele form duchowości, ale pozostało w nim już niewiele duszy i treści. Brakuje mu wnętrza, głębi i ciepła. „Chrześcijaństwo  z  przyzwyczajenia”  nie  dojrzało  także  do ciężkich prób. Chrześcijaninie! Walcz, zdobywaj i utrzymaj to, co przejąłeś od swoich ojców! Wiara nie może pozostać dłużej kwestią przyzwyczajenia! Jej prawdy, których słuchaliśmy od dziecka, muszą nas znowu wewnętrznie pochłonąć i ująć. Jednym słowem: musimy znowu stać się żywymi chrześcijanami! Nasze chrześcijaństwo za bardzo i zbyt często stało się niewymagającym  chrześcijaństwem  niedzielnym.  Dla  zbyt wielu religia jest jedynie piękną otoczką życia, ale nie jest już centralną siłą, która unosi i przenika całe życie. Czy nie jest tak, że często traktujemy naszą religię jak niedzielne ubranie, które zakładamy w świąteczny dzień rano, aby wieczorem powiesić je w szafie na cały tydzień? Idziemy pięknie i grzecznie do kościoła, modlimy się, słuchamy kazania, spowiadamy się i przystępujemy do Komunii. Ale doskonale oddzielony od tego religijnego człowieka żyje w nas człowiek świecki. W małżeństwie i rodzinie, na ulicy i w miejscu pracy, żyjemy i postępujemy dokładnie tak samo jak wielu innych ludzi, którzy nie wierzą w Pana Boga. To  jest  złem,  na  które  choruje  dziś  nasze  chrześcijaństwo. Ten rozdźwięk między religią i życiem, to zadowolone i niewymagające chrześcijaństwo niedzielne. Powiedzmy to wprost: jeśli nasza religia jest czymś jedynie „niedzielnym” i nie czerpiemy z niej żadnych ideałów ani sił, aby podołać trudom dnia codziennego, cóż mamy z takiej religii? Zobaczcie tu wezwanie naszych czasów i wezwanie Boga we współczesnej walce o wiarę: „Chrześcijaninie! Umieść swoją religię na nowo w centrum twojej codzienności!”.

RESPONSORIUM Rz 8,34-35.37

W. Chrystus Jezus siedzi po prawicy Boga i przyczynia się za nami. Któż więc może nas odłączyć od miłości Chrystusowej? Utrapienie, ucisk czy prześladowanie, głód czy nagość, niebezpieczeństwo czy miecz?

K. We wszystkim tym odnosimy pełne zwycięstwo dzięki Temu, który nas umiłował.

W. Któż...

Modlitwa:

Wszechmogący Boże, dzięki Twojej łasce błogosławiony Jan Franciszek, prezbiter, napełniony pasterską gorliwością oddał życie, niosąc pomoc ofiarom wojny; spraw, abyśmy wsparci jego orędownictwem odważnie wyznawali wiarę i codziennie wzrastali w czynnej miłości ku Tobie i bliźnim. Przez naszego Pana Jezusa Chrystusa, Twojego Syna, który z Tobą żyje i króluje w jedności Ducha Świętego, Bóg, przez wszystkie wieki wieków.
 

Przeczytaj więcej i dowiedz się, kim był ks. Jan Macha

Blogoslawiony-Jan-Macha-biografia-beatyfikacja

« 1 2 »
oceń artykuł Pobieranie..

Redakcja/AH