W najnowszym Gościu: reportaż opowiadający o sytuacji na granicy polsko-białoruskiej.

W „Gościu Niedzielnym” m.in. reportaż opowiadający o sytuacji na granicy polsko-białoruskiej z perspektywy ludzi mieszkających w jej pobliżu i strzegących jej żołnierzy.

W najnowszym "Gościu Niedzielnym" nr 47/2021
Gość Niedzielny

Czekam na Ciebie, Książę Pokoju – cykl adwentowy

Świat nigdy nie miał w nadmiarze ani pokoju, ani modlitwy. W tegoroczny adwent, który rozpoczyna się w atmosferze niepokoju i niepewności, wejdźmy razem i przeżyjmy go jako szczególną szkołę modlitwy, dziś, w pierwszej części – modlitwy do Księcia Pokoju – pisze ks. Adam Pawlaszczyk w tekście zapowiadającym cykl adwentowy Gościa Niedzielnego.

Ks. Rafał Bogacki w rozważaniu zatytułowanym „Pokój zakwitnie, kiedy Pan przybędzie” przybliża mesjańskie zapowiedzi Księgi Izajasza. A ks. Adam Pawlaszczyk opowiada o etapach rozwoju modlitwy i zaprasza do modlitwy Litanią do Księcia Pokoju.

Nie każdy jest gościem [Bogumił Łoziński]

O tym, jak w sposób odpowiedzialny pomagać migrantom, o szantażu emocjonalnym i bezpieczeństwie Polski mówi metropolita białostocki, biskup polowy abp Józef Guzdek. „Chrześcijanin, widząc człowieka w potrzebie, nie powinien pytać o pochodzenie, miejsce zamieszkania, przynależność do wspólnoty religijnej. Zgodnie z duchem Ewangelii jest zobowiązany dostrzec w nim bliźniego, przy którym trzeba się zatrzymać i pochylić nad jego biedą. Każda pomoc charytatywna musi jednak być poprzedzona rozeznaniem, czego potrzebuje osoba znajdująca się w trudnej sytuacji. Czy ma to być jednorazowe, doraźne wsparcie, czy też pomoc zaplanowana na długi czas. Ważne jest także – jeżeli tylko to możliwe – żeby mobilizować osoby do samodzielnego radzenia sobie” – mówi hierarcha.

Błogosławiony, patron i orędownik  [Andrzej Grajewski]

Monumentalna, poruszająca umysły i serca była uroczystość beatyfikacji ks. Jana Machy w katowickiej katedrze 20 listopada br. dopisała puentę do słów jego ostatniego więziennego listu: „Żyłem krótko, lecz uważam, że cel swój osiągnąłem”. Andrzej Grajewski relacjonuje uroczystość, jaka odbyła się kilka dni temu na Śląsku i przypomina, dlaczego przesłanie śląskiego kapłana ma tak wielkie znaczenie w dzisiejszych czasach.

Z Izraela przywiozłem szum wiatru [Agnieszka Huf]

Jak przedstawić dźwiękiem egipskie ciemności? I co musi mieć w głosie Bóg Ojciec? „Biblia Audio. Superprodukcja” to największe słuchowisko radiowe w Europie. Już od grudnia płyty z poszczególnymi księgami Pisma Świętego dołączone będą do „Gościa Niedzielnego”. Agnieszka Huf zagląda za kulisy wyjątkowego projektu i sprawdza, w jaki sposób powstało to monumentalne dzieło.

Rozpal wiarę! [Marcin Jakimowicz]

Seminaria Odnowy Wiary cieszą się nad Wisłą coraz większą popularnością. Jedenastotygodniowe rekolekcje są świetnym narzędziem odnowienia i ożywienia parafii. To ogłoszenie kerygmatu tym, którzy przyjęli chrzest jako niemowlęta, nie przechodząc katechumenatu. Marcin Jakimowicz wyjaśnia, na czym polega pomysł rekolekcji w codziennym życiu i o owocach, jakie przynoszą Seminaria, odbywające się od lat w całej Polsce.

Jeden rzut kamieniem [Agata Puścikowska]

Jak wygląda życie na Podlasiu? „Gdy na wschodzie od tygodni wojsko, policja i straż graniczna, gdy na granicy wrze i robi się coraz bardziej niepokojąco, Polska gada. Jednak w tej narracji zapomina się o zwykłych mieszkańcach, którzy jeszcze tak niedawno żyli ‘jak u Pana Boga za piecem’. Oni w przekazie publicznym niemal nie istnieją. Jakby ich doświadczenie i codzienne zmagania z sytuacją ważne nie były. Ich do głosu za bardzo się nie dopuszcza” – pisze Agata Puścikowska i sprawdza, co czują, myślą, jak żyją zwykli ludzie ze wschodu kraju.

 

« 1 »