W najnowszym Gościu: płyta z filmem opowiadającym o beatyfikowanym właśnie w Katowicach ks. Janie Masze.

Dzisiaj w „Gościu Niedzielnym” – płyta z filmem opowiadającym o beatyfikowanym właśnie w Katowicach ks. Janie Masze.

W najnowszym "Gościu Niedzielnym" nr 46/2021
Gość Niedzielny

Kryzys, który potrwa [Jakub Jałowiczor];

Jeden za wszystkich? Nie wszyscy za jednego? [Jacek Dziedzina]

Jakub Jałowiczor analizuje sytuację na granicy polsko-białoruskiej. Przygląda się działaniom Białorusi i międzynarodowym reakcjom na zaostrzający się kryzys. W rozmowie z gen. Romanem Polko, byłym dowódcą jednostki GROM, pyta o możliwe scenariusze rozwoju sytuacji. Członkostwo w NATO nie gwarantuje nam militarnej pomocy Sojuszu w razie realnego zagrożenia – pisze Jacek Dziedzina. W swoim tekście poszukuje odpowiedzi na pytanie, jaka jest pozycja Polski w NATO i na ile w obecnej sytuacji konfliktu na granicy możemy liczyć na pomoc sojuszników. „Mimo naturalnej potrzeby wiary w takie gwarancje, wiary, na której Polska oparła całą strategię bezpieczeństwa ostatnich trzech dekad, trzeba nieco urealnić natowską zasadę „jeden za wszystkich, wszyscy za jednego”. Trzeźwe spojrzenie na realia każe być przynamniej ostrożnym z przesadnym optymizmem, jeśli nie całkowicie sceptycznym” – stwierdza.

Wykorzystywanie tragedii [Bogumił Łoziński]

O posłużeniu się śmiercią kobiety w Pszczynie przez środowiska proaborcyjne oraz o medycznym wymiarze tej tragedii w rozmowie z Bogumiłem Łozińskim mówi prof. Bogdan Chazan. „Są sytuacje, w których obecność nie tylko wady rozwojowej dziecka, lecz także pewnych okoliczności towarzyszących – np. wielowodzia albo dużego wodogłowia – może komplikować poród. Istnieje jednak możliwość rozwiązania ciąży cesarskim cięciem. Dlatego uogólnianie takich sytuacji i twierdzenie, że wady rozwojowe u dziecka stanowią zagrożenie dla życia i zdrowia matki, nie jest prawdziwe z wyjątkiem szczególnych, rzadko występujących przypadków” – mówi lekarz.

Zewnętrzne gesty nie pomogą [Franciszek Kucharczak]

Czy tytułowanie Chrystusa „królem Polski” to dobry pomysł? Co Kościół mówi o objawieniach Rozalii Celakówny? I dlaczego sformułowanie, że Maryja jest Królową Polski nie wzbudza takich wątpliwości? Na te pytania w rozmowie z Franciszkiem Kucharczakiem odpowiada delegat KEP ds. Ruchów Intronizacyjnych bp Stanisław Jamrozek. „Istotnie, rzeczywistości ziemskiej nie można przekładać na rzeczywistość niebiańską. Tam są inne prawa: „Sprawiedliwość, radość i pokój w Duchu Świętym”. Przypisywanie samej intronizacji magicznej roli stoi w sprzeczności z tym, czym jest istota królestwa Bożego. Bardziej chodzi o to, żebyśmy zaczęli przestrzegać Bożego prawa, żebyśmy radość z bliskości Pana dzielili z innymi ludźmi i żebyśmy mieli pokój. Bo jeśli sami go otrzymujemy od Chrystusa, będziemy go mogli dać innym. Jeśli rzeczywistość Boża, nadprzyrodzona, jest między nami, możemy ją już smakować, ale, powtórzę, zewnętrzne akty do tego nie doprowadzą” – mówi biskup.

Cudowny Medalik – rusza nowenna [Franciszek Kucharczak]

Rodzina św. Wincentego a Paulo, czyli Siostry Miłosierdzia i Księża Misjonarze, jako depozytariusz treści objawienia z 1830 roku chce uczcić jubileusz 200-lecia istnienia Cudownego Medalika. Przypadnie on w 2030 roku Z tego pragnienia zrodziła się myśl podjęcia 9-letniej Nowenny ku czci Niepokalanej. Będzie ona polegała na peregrynacji orędzia Niepokalanej po polskich wsiach i miastach. Prowadzić ją będą księża i siostry ze zgromadzeń św. Wincentego. Inicjatywa otrzymała przyzwolenie i błogosławieństwo przewodniczącego KEP abp. Stanisława Gądeckiego. Franciszek Kucharczak pisze o przesłaniu cudownego medalika i o rozpoczynającej się nowennie.

Wyjść na zero [Maciej Kalbarczyk]

W Polsce wciąż trwa boom na rynku nieruchomości, ale jednocześnie branża budowlana zmaga się z kilkoma poważnymi problemami. Jaka czeka ją przyszłość? Sprawdza to Maciej Kalbarczyk. „W ubiegłym roku wydawało się, że firmy budowlane przeszły suchą stopą przez kryzys wywołany pandemią COVID-19. Pomimo obostrzeń prace na budowach nie zostały wstrzymane, a sprzedaż utrzymywała się na przyzwoitym poziomie. Dzisiaj ogólna kondycja branży jest nadal dobra, ale nie udało jej się uniknąć zawirowań. Ich pierwsze symptomy pojawiły się wiosną” – przypomina autor.

 

« 1 »