Jeśli cię kto zaprosi na ucztę, nie zajmuj pierwszego miejsca, by czasem ktoś znakomitszy od ciebie nie był zaproszony przez niego. Łk 14,8
Gdy Jezus przyszedł do domu pewnego przywódcy faryzeuszów, aby w szabat spożyć posiłek, oni Go śledzili. Potem opowiedział zaproszonym przypowieść, gdy zauważył, jak sobie pierwsze miejsca wybierali. Tak mówił do nich:
«Jeśli cię ktoś zaprosi na ucztę, nie zajmuj pierwszego miejsca, by przypadkiem ktoś znamienitszy od ciebie nie był zaproszony przez niego. Wówczas przyjdzie ten, kto was obu zaprosił, i powie ci: „Ustąp temu miejsca”, a wtedy musiałbyś ze wstydem zająć ostatnie miejsce. Lecz gdy będziesz zaproszony, idź i usiądź na ostatnim miejscu. A gdy przyjdzie ten, który cię zaprosił, powie ci: „Przyjacielu, przesiądź się wyżej”. I spotka cię zaszczyt wobec wszystkich współbiesiadników.
Każdy bowiem, kto się wywyższa, będzie poniżony, a kto się uniża, będzie wywyższony».
Ewangelia z komentarzem. Każda niedziela jest szansą na uzdrowienieJeśli cię kto zaprosi na ucztę, nie zajmuj pierwszego miejsca, by czasem ktoś znakomitszy od ciebie nie był zaproszony przez niego. Łk 14,8
Bardzo zaskakujące w Ewangelii św. Łukasza może być dla nas zestawienie przypowieści o pierwszeństwie w zajmowaniu miejsca przy stole z zarzutem faryzeuszy (pada on kilka wersów wcześniej) o uzdrawianie w szabat. Faryzeusze krytykują Jezusa, że narusza zasady świętowania. On zaś odpowiada im pytaniem, czy ratowaliby człowieka, któremu grozi śmierć. Po czym przytacza przypowieść o tym, by przychodząc na ucztę, czekać, aż gospodarz zaprosi nas bliżej siebie. Pozornie dwie różne sytuacje. Ale przecież uczta to symbol prawdziwego świętowania z Panem. Na ucztę to Pan zaprasza i wyznacza miejsca swoim gościom. Jezus jako dobry Pan chce w szabat przybliżyć do siebie tych, którzy czują się niegodni. Każde uzdrowienie jest przywróceniem godności. Każda niedziela jest szansą na uzdrowienie i przybliżenie się do Pana.
Judyta Syrek