„Trzeba na nowo odczytać przeszłość, oczyścić pamięć, aby wzmocnić korzenie i żyć teraźniejszością, budując przyszłość z radością i nadzieją”. Ojciec Święty pisze o tym w specjalnym przesłaniu z okazji 200-lecia niepodległości Meksyku. Mieszkańców tego kraju zachęca, by pamiętali o wartościach, które ukonstytuowały ich jako naród: wolności, jedności i wierze.
Swój list Papież skierował na ręce przewodniczącego meksykańskiego episkopatu, abp. Rogelio Cabrery Lópeza. Podkreśla w nim, że obchodzony jubileusz jest sprzyjającą okazją do umocnienia korzeni i potwierdzenia wartości. Papież przypomina, że świętowanie niepodległości jest afirmacją wolności, a wolność jest darem, który stale trzeba zdobywać. Pisząc o budowaniu przyszłości, Franciszek zachęca do spojrzenia w przeszłość poprzez oczyszczenie pamięci. Zauważa, że trzeba dostrzec zarówno światła, jak i cienie, które ukształtowały historię Meksyku.
„Dlatego właśnie przy wielu okazjach zarówno moi poprzednicy, jak i ja sam prosiliśmy o przebaczenie za grzechy osobiste i społeczne, za wszystkie działania lub zaniechania, które nie przyczyniły się do ewangelizacji" – wyjaśnia w swym liście Papież. Wskazuje też, że „nie można ignorować działań, które w ostatnim czasie zostały podjęte w tym kraju przeciwko chrześcijańskim uczuciom religijnym dużej części narodu meksykańskiego, powodując głębokie cierpienia”. Przypomina, że w powrocie do przeszłości nie chodzi o rozdrapywanie ran, ale o wyciągnięcie z niej wniosków i podjęcie kroków, które mogą pomóc leczyć rany i budować wzajemny szacunek, przedkładając dobro wspólne nad partykularne interesy, waśnie i konflikty.
Papież nawiązuje też do ważnego wydarzenia, które bez wątpienia naznaczyło, i dalej będzie znaczyć, całą drogę wiary meksykańskiego Kościoła. Wspomina o przypadającym za dziesięć lat 500-leciu objawień Matki Bożej w Guadalupe. Na koniec swego listu życzy Meksykanom, by Maryja nadal była ich przewodnikiem, sprzyjając budowaniu braterstwa, wolności i pojednania w całej Ameryce Łacińskiej.
Beata Zajączkowska