„Należy z odwagą stawić czoła problemom waszych terytoriów, wnosić pocieszającą obecność, tam, gdzie panuje największy niedostatek oraz świadczyć o miłości Jezusa wobec przeżywających największe trudności” – napisał Papież w liście do biskupów z włoskich obszarów śródlądowych, którzy zebrali się na dwudniowym spotkaniu w Benewencie. Franciszek zachęcił ich do opracowania duszpasterskiego planu odnowy terytorialnej.
Nie może być jednolitego typu duszpasterstwa dla całego kraju – to pierwszy wniosek jaki płynie z tego spotkania. Tereny, o których mowa, można określić peryferiami, dotkniętymi mocno przez wyludnienie oraz kryzys gospodarczy i marginalizację. Ojciec Święty zachęca, aby nie dać się sparaliżować trudnościami płynącymi z indywidualizmu i obojętności.
Chrześcijanie powinni odpowiedzieć na kryzys z miłosierdziem i dynamizmem. Trzeba przekształcać parafie i ośrodki duszpasterskie w miejsca tętniące duchem chrześcijańskim. „Potrzeba zróżnicowania typów duszpasterstwa w zależności od środowiska. Duszpasterstwo na peryferiach nie może być prowadzone w ten sam sposób, co w wielkich miastach” – mówi abp Benewentu, Felice Accrocca.
„Tutaj znajduje się wielki potencjał do podjęcia oraz pogłębienia. Trzeba zmierzyć się z tematem oczyszczenia religijności ludowej. Należy szukać sposobów na włączenie do duszpasterstwa ministerialnego osób w średnim i starszym wieku – zaznacza abp Accrocca. – Ważna jest także współpraca w ramach sieci łączącej mniejsze ośrodki. Jedna parafia w tych wyludnionych regionach, gdzie brakuje młodych, nie może z oczywistych względów rozwijać duszpasterstwa młodzieżowego. Potrzebne jest nawrócenie duszpasterskie episkopatu i kleru, żeby rozpocząć działanie w duchu synergii, która tworzy sieć współpracy.“
Krzysztof Ołdakowski SJ