Singapur. Najmniejsza wcześniaczka na świecie w domu po ponad roku

Po 14 miesiącach została wypisana ze szpitala Kwek Yu Xuan, która urodziła się 4 miesiące przed terminem, ważąc 212 g i mierząc 24 cm. Nadal jednak jej oddech musi być wspomagany.

 

Początkowo lekarze Narodowego Szpitala Uniwersyteckiego byli ostrożni w prognozach. "A tymczasem, poza wszelkimi przewidywaniami, dziewczynka - najmniejszy noworodek na świecie - przeżyła przedwczesny poród, dała radę pokonać trudności i wróciła do domu" - pisze Benedetta Moro we włoskim "Corriere della Sera". "Wróciła do domu z rodzicami już 9 lipca, ale wiadomość dopiero teraz została podana do publicznej wiadomości. Dziewczynka waży obecnie ok. 6,3 kg. Aż do tego roku, według rejestru najmniejszych dzieci, który prowadzi Uniwersytet Iowa, rekord należał do dziewczynki urodzonej w grudniu 2018 r. w Stanach Zjednoczonych, ważącej 245 g".

Mała Yu Xuan urodziła się za pomocą cesarskiego cięcia, które wykonano w nagłej potrzebie 4 miesiące przed terminem, gdyż u jej mamy - 35-letniej Wong Mei Ling - zdiagnozowano stan przedrzucawkowy, niebezpieczny wzrost ciśnienia krwi, który mógł uszkodzić ważne organy i mieć fatalne skutki zarówno dla zdrowia matki, jak i dziecka. Lekarze z Narodowego Szpitala Uniwersyteckiego orzekli, że dziewczynka ma "ograniczone szanse na przeżycie", ale dziś przyznają, że "wbrew wszelkim przeciwnościom i serii komplikacji zdrowotnych po urodzeniu zaskoczyła wiele osób wokół niej swoją wytrwałością i wolą życia, które czynią ją niezwykłym dzieckiem ery COVID-19, promykiem nadziei wśród całego zamieszania".

Yu Xuan cierpi nadal na przewlekłą chorobę płuc i jej oddech - także w domu - będzie musiał być wspomagany mechanicznie. Lekarze NSU zapewniają jednak, że jej stan z czasem ulegnie poprawie.

Ciekawostką jest także to, że rodzice dziewczynki byli w stanie zapłacić za jej długi pobyt w szpitalu dzięki kampanii crowdfundingowej, w której udało się uzbierać równowartość 300 tys. dolarów. Całkowity koszt leczenia dziecka wyniósł 200 tys. dolarów; połowa z nadwyżki została przekazana na przyszłe potrzeby dziewczynki, natomiast druga połowa została zwrócona platformie zbiórkowej.

« 1 »

baja /Corriere della Sera