tekst Litanii do św. Józefa z nowymi wezwaniami
A także:
Drzwi ciągle otwarte [Szymon Babuchowski]
Problem wystąpień z Kościoła katolickiego dotyczy coraz większej liczby osób. Z tego względu Wydział Teologii Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego wydał kilka dni temu broszurę „Zanim odejdziesz... Kilka słów do osób rozważających wystąpienie z Kościoła katolickiego” – publikację, będącą czymś w rodzaju koła ratunkowego rzucanego odchodzącym – z nadzieją, że jednak się go uchwycą. Szymon Babuchowski przedstawia zagadnienia znajdujące się w broszurze i wyjaśnia, jakie konsekwencje wiążą się z decyzją o apostazji. Jednocześnie akcentuje, że zawsze istnieje możliwość formalnego powrotu do Kościoła. „Człowiek, który złożył taką deklarację, nie przestaje być członkiem wspólnoty ochrzczonych, nawet jeśli jest wrogo nastawiony do samego Boga. Bóg nigdy nikogo nie przekreśla i nie czyni tego również Kościół” – przypomina autor.
Kiedy matka nie poznaje [Agata Puścikowska]
Coraz więcej dorosłych osób w Polsce to tzw. osoby zależne, potrzebujące nakarmienia, umycia, zmienienia pieluchy albo przypilnowania. Ich opiekunowie – dzieci, wnuczęta – zamknięci często w czterech ścianach, spełniają obowiązek względem niesprawnego ojca, babci z demencją czy matki po udarze. Obowiązek, który bywa czasem ponad siły. Losy jednych i drugich, splecione w jeden życiowy węzeł, to historie nie tylko miłości, ofiarności i oddania, ale też często zapisy trudnych relacji, bólu, zmęczenia. To świadectwa wielkiego poświęcenia, ale też trudnych, codziennych i życiowych, wyborów. Agata Puścikowska pisze o problemach, które dotykają opiekunów osób zależnych, ich dylematach i o działaniach, które mogą podjąć, aby unieść ciężar opieki.
Czy wierzysz? [Franciszek Kucharczak]
Czym jest wiara? Czy Bóg daje wiarę każdemu? Dlaczego niektórzy mówią o sobie: nie otrzymałem łaski wiary? I jaką drogą człowiek dochodzi do wiary? Na te pytania odpowiedzi szuka Franciszek Kucharczak. „Wiara jest bardzo często związana z tym, co w chrześcijaństwie nazywamy Objawieniem. Na początku jest interwencja ze strony Boga, który wychodzi do człowieka, a wiara jest odpowiedzią na to zaproszenie” – pisze, cytując ks. dr hab. Sławomira Zielińskiego z Wydziału Teologicznego UŚ.
Wspólna droga [Beata Zajączkowska]
Papież nadał nową formę Synodowi Biskupów. Synod to ciało doradcze papieża, a jego spotkania mogą mieć charakter ogólny lub specjalny. Beata Zajączkowska wyjaśnia, na czym polegają wprowadzone przez Franciszka zmiany i do czego mają prowadzić. „Synodalność jest drogą, na którą Bóg powołuje Kościół w trzecim tysiącleciu. Ten proces zawiera postulat wewnętrznej reformy Kościoła, aby na każdym szczeblu stawał się on coraz bardziej misyjny i ewangeliczny. Bardziej niż liberalizacji doktryny czy wymyślania Kościoła od nowa potrzeba reformy sposobu głoszenia Ewangelii” – pisze autorka.
Brama na Zachód [Andrzej Grajewski]
30-lecie polsko-niemieckiego traktatu o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy skłania do pytań, w jakich obszarach jego konsekwencje są pozytywne, a gdzie nadal istnieją poważne deficyty. Andrzej Grajewski analizuje kontekst historyczny dokumentu, poruszone w nim kwestie a także zastanawia się, jak po 30 latach wyglądają relacje polsko-niemieckie.
Na podwórko! [Marcin Jakimowicz]
„Wracaliśmy do domu spoceni i brudni jak górnicy po szychcie. Nikt nie miał komórki ani Facebooka, a i tak wszyscy wiedzieli, gdzie się spotkać. Z dzieciństwa zapamiętałem charakterystyczny obrazek: irytujące sąsiadów przenikliwe, nieznoszące sprzeciwu krzyki pod oknami: „Mamooooooo!”. Kiedy ostatnio słyszeliście taki głos dochodzący zza okna?” – pisze Marcin Jakimowicz, przywołując niepokojące statystyki: tylko niewiele ponad 20 proc. polskich dzieci jest codziennie aktywnych fizycznie przez godzinę. Miejsce zabawy z rówieśnikami w budowanych „bazach” czy na osiedlowych trzepakach zajmuje komputer i konsola do gier. Nie pozostaje to bez konsekwencji dla rozwoju – fizycznego, społecznego i emocjonalnego – młodego pokolenia.
Przełamać niemoc [Maciej Kalbarczyk]
Pałac Saski miał zostać zrekonstruowany już kilkanaście lat temu. Czy tym razem uda się doprowadzić tę sprawę do końca? Maciej Kalbarczyk przypomina burzliwą historię tego zabytku i szuka odpowiedzi na pytanie, czy jego odbudowa jest dziś możliwa.