Utwór "Niech się Pani pomodli", zwany także "Modlitwą za antykomunistyczne podziemie" to jedna z piosenek na pierwszym albumie muzycznym zespołu wokalno-aktorskiego "Sonanto". Jego tytuł to "Od Legionów do wolnej Polski – muzyczna opowieść".
Właśnie tą pieśnią w wykonaniu Magdaleny Placek-Boryń z warszawskiego Teatru Syrena, utworem szczególnie popularnym wśród oddziałów Hieronima
Dekutowskiego "Zapory", zespół w swojej muzycznej opowieści postanowił wspomnieć dramat niepodległościowego podziemia tuż po II wojnie
światowej. Stąd w tegorocznym dniu pamięci Żołnierzy Wyklętych – zarówno premiera klipu w Internecie, jak i początek kampanii promocyjnej całego
albumu, nad którym dotychczas patronat objęły TVP Historia, Gość Niedzielny, Do Rzeczy, Tygodnik Solidarność oraz portal Dzieje.pl.
Na płycie znajdą się aktorskie interpretacje utworów, nawiązujących do ważnych momentów polskiej historii XX wieku. Krążek stanowi kwintesencję wieloletniej działalności koncertowej zespołu – programy nawiązujące do ważnych rocznic to domena artystycznej działalności "Sonanto". Zespół prezentuje je w całej Polsce, jak i w środowiskach polskich za granicą. W albumie zespół odwoła się do twórczości takich kompozytorów i autorów słów jak między innymi – Włodzimierz Korcz, Grzegorz Tomczak, Jacek Kaczmarski, Przemysław Gintrowski, Krzesimir Dębski czy Adam Kowalski.
Autorką takiej koncepcji płyty jest Aleksandra Matryba – wokalistka, założycielka i kierownik artystyczny zespołu. Na płycie zaśpiewają także inni aktorzy oraz wokaliści „Sonanto": Katarzyna Andruszko, Magdalena Placek-Boryń, Dominik Bobryk, Adrian Kieroński i Dominik Rybiałek. Towarzyszyć im będą świetni muzycy – Piotr Iwański (kierownik zespołu muzycznego, przy fortepianie), Kornelia Figielska (pierwsze skrzypce), Dobromir Lesiak (drugie skrzypce), Joanna Ławcewicz-Musialik (altówka), Katarzyna Stasiewicz (wiolonczela), Stefan Stefaniak (gitary), Filip Dzierżawski (kontrabas/gitara basowa), Maciej Wojcieszuk (perkusja). Zespół zaprezentuje zatem w albumie wybrany repertuar w swoim najszerszym instrumentarium. Aranżacje i transkrypcje smyczkowe przygotował wieloletni aranżer zespołu – Piotr Nermer.
Prace nad pierwszą płytą, wstrzymane przez pandemię Covid-19, udało się jednak rozpocząć jeszcze w 2020 roku. W związku z tym, że był to także rok 100-lecia polskiego zwycięstwa w Bitwie Warszawskiej, album otworzy "Śpiewka 1920" – utwór autorstwa Krzesimira Dębskiego i Jacka Cygana. Na płycie, w ciekawych interpretacjach znajdą się ponadto takie utwory jak "Jak całować to ułana", "Więc pijmy wino szwoleżerowie", "Dnia pierwszego września", "Modlitwa obozowa", "Mała dziewczyna z AK", "Tango na głos, orkiestrę i jeszcze jeden głos", "Mury", czy "Modlitwa o wschodzie słońca".
"Zależało nam, aby w naszym pierwszym albumie – muzycznej opowieści o polskiej historii w XX w. – uniknąć nadmiernego patosu. By poprzez ciekawe, aktorskie interpretacje płyta dotarła także do młodszego pokolenia. Aby utwory, które powstały czasem nawet 100 lat temu, otrzymały nowe życie i pozwoliły przypomnieć Polakom trudne dzieje w XX wieku".
Album, przygotowywany w studiu Sound and Wave, ukaże się w kwietniu 2021 r. Towarzyszyć mu będzie seria teledysków z wybranymi utworami płyty, publikowanych z okazji ważnych polskich rocznic w 2021 r.
Zespół wokalno-aktorski "Sonanto"/yt