Biskup diecezji Reykjavik Dávid B. Tencer OFMCap zachęca do zakupu płyty „Wobec Piękności Bożej”, którą nagrały polskie karmelitanki bose z klasztoru kontemplacyjnego, żyjące od prawie 40 lat na dalekiej Islandii. Ordynariusz, który jest Słowakiem, po polsku zaapelował, by wesprzeć islandzki klasztor mniszek kontemplacyjnych poprzez kupno płyty-cegiełki.
Biskup zapewnił, że płyta jest już dostępna w Polsce i odesłał na stronę http://floscarmeli.pl. „Trzeba kupić dla babci, dziadka, kuzyna, cioci i wszystkich w rodzinie, żeby tego nie tylko posłuchać, ale też śpiewać z naszymi karmelitankami. Dziewczyny nie zapomnijcie, jak poczujecie powołanie przez te pieśni, to tu na Islandii przyjmują jeszcze, a chłopcy mogą przyjechać do naszej rejkiawickiej diecezji” – powiedział w klipie umieszczonym na You Tube 55-letni słowacki kapucyn, który jest biskupem Reykjaviku od października 2015 r.
Nabycie płyty cegiełka wspierająca klasztor. Każdy, kto zakupi płytę, wspiera siostry i ma swój udział w głoszeniu Chrystusa „aż po najdalsze wyspy” – zapewniają siostry, które pamiętają o darczyńcach w swojej modlitwie.
Większość utworów na płycie karmelitanek powstała w latach 2019-2020 w islandzkim klasztorze. Karmelitanki śpiewają i grają na wszystkich instrumentach.
Teksty utworów to m.in. poezje wielkich mistyków Karmelu i poetyckie modlitwy. „Wiele jednak rodziło się tutaj, w ciągu lat naszego pobytu na Islandii. Utwory te są próbą wyrażenia tego, co czuje człowiek stając w obliczu najwyższego i nieskończonego Piękna, jakim jest Bóg” – wyjaśniają mniszki.
„Jest to niejako muzyczny zapis naszej wspólnej, duchowej wędrówki w islandzkim Karmelu. Utwory powstawały w konkretnych jej momentach i często wiązały się ze szczególnymi wydarzeniami. Pośród tych wydarzeń doświadczałyśmy, jak bardzo ten pozornie daleki - najwyższy, nieskończony Bóg jest obecny tu i teraz, jak wybiega nam naprzeciw, pragnąc dla każdego stać się Bogiem bliskim - Przyjacielem” – tłumaczą karmelitanki. Zaznaczają, że dzieło jest swoistym „Te Deum” za 80 lat istnienia islandzkiego klasztoru mniszek karmelitanek bosych, w tym za 35 lat obecności polskiej wspólnoty na Islandii.
Zachętę biskupa do wparcia karmelitanek można zobaczyć w internecie: https://www.youtube.com/watch?v=AfeptB22rNc&t=7s
Liczbę katolików w Islandii ocenia się na około 20 tys., w większości cudzoziemców i imigrantów, co stanowi niespełna 4 proc. ludności kraju. Pracuje wśród nich 15 kapłanów diecezjalnych i zakonnych oraz około 30 sióstr.