Debata LIVE: Wrocławska Twierdza Solidarności

Historia Solidarności, jej powstania i znaczenia Dolnego Śląska w tym procesie: to zagadnienia, jakie 10 grudnia o 18.00 w debacie na żywo poruszą historycy z Centrum Historii Zajezdnia, IPN oraz Andrzej Grajewski z Gościa Niedzielnego.

Sukces stworzonego przez naszą redakcję wraz z IPN oraz Śląskim Centrum Wolności i Solidarności serwisu internetowego pod tytułem „Twarze Solidarności” (www.twarzesolidarnosci.gosc.pl) spowodował, że zdecydowaliśmy się na jego rozbudowę.

Naszym zamiarem było przedstawienie okoliczności powstania NSZZ „Solidarność” nie z perspektywy ogólnokrajowej, ale regionalnej. Gdyby nie powszechne wsparcie 21 postulatów spisanych w Stoczni Gdańskiej, władza nie zdecydowałyby się na rozmowy ze strajkującymi i podpisanie porozumień, które zmieniły bieg historii nie tylko w Polsce. Zakładkę pt. „Wrocławska Twierdza Solidarności”, umieszczoną w serwisie internetowym Twarze Solidarności, stworzyliśmy wspólnie z Centrum Historii „Zajezdnia” we Wrocławiu. Centrum jest zlokalizowane w historycznej zajezdni autobusowej nr VII, która stała się najważniejszym punktem odniesienia dla protestów na Dolnym Śląsku. Premiera Wrocławskiej Twierdzy Solidarności odbędzie się 10 grudnia br. o godz. 18. Towarzyszyć temu będzie debata online o stanie badań nad historią sierpniowego buntu na Dolnym Śląsku, organizowana przez Centrum. Będziemy ją transmitować m.in. w naszych mediach społecznościowych. Transmisja tego wydarzenia, będzie dostępna poniżej o 18.00.

Twarze Solidarności – debata on-line
Gość Niedzielny

Zakładka przypomina, że Dolny Śląsk był jednym z największych ośrodków strajków i protestów w Polsce. Pod koniec sierpnia 1980 r. w czterech dolnośląskich województwach: wrocławskim, wałbrzyskim, legnickim i jeleniogórskim strajki odbywały się w blisko 50 miejscowościach i brało w nich udział kilkaset zakładów pracy. Część z nich zakończyła się podpisaniem lokalnych porozumień. Opisujemy te wydarzenia, prezentujemy nieznane fotografie oraz dokumenty wytworzone przez strajkujących i organy bezpieczeństwa PRL.

Ważną częścią przedsięwzięcia są sylwetki liderów protestów w całym regionie. Tworzyli oni zróżnicowaną społeczność, reprezentującą różne grupy społeczne i zawodowe. Byli wśród nich działacze opozycji z kręgu SKS i KSS KOR, ale decydującą rolę odgrywali młodzi robotnicy. Galeria 31 liderów protestów z Dolnego Śląska jest symbolicznym uczczeniem wszystkich, którzy w tamtym czasie swą aktywnością otwarli drogę do wolnej Polski.

Partnerem dolnośląskiej części serwisu Twarze Solidarności jest KGHM Polska Miedź.

Historię Solidarności, sylwetki jej przedstawicieli, mapy strajków i porozumień, oryginalne, unikatowe galerie, skany dokumentów, materiały wideo i audio - znajdziecie w serwisie specjalnym twarzesolidarnosci.gosc.pl

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Andrzej Grajewski Andrzej Grajewski W redakcji „Gościa Niedzielnego” pracuje od czerwca 1981 r. Dziennikarz działu „Świat”. Doktor nauk politycznych, historyk. Autor wielu publikacji prasowych i książek – m.in. „Wygnanie” oraz „Agca nie był sam: wokół udziału komunistycznych służb specjalnych w zamachu na Jana Pawła II”.