Czy szczepionka Pfizera na koronawirusa została wyprodukowana etycznie?

Wczorajsza informacja firmy Pfizer o wynalezieniu szczepionki na chorobę Covid-19, wywoływaną przez koronawirusa SARS-Cov-2 wzbudziła entuzjazm. Pojawiły się jednak pytania, czy została ona wynaleziona w sposób etyczny.

Wątpliwości biorą się stąd, że do produkcji różnych szczepionek używane bywają komórki hodowane od dziesiątków lat w laboratoriach, ale wywodzące się z komórek dzieci nienarodzonych - ofiar aborcji.

Według lifenews.com, szczepionka Pfizera, z która wiążemy nadzieje na zakończenie pandemii koronawirusa, nie została stworzona przy użyciu takich linii komórkowych. Serwis ten podaje adres strony Charlotte Lozier Institute, na której wymienione są liczne programy stworzenia szczepionki na koronawirusa z podziałem na te, które korzystają z linii komórkowych wywodzących się z komórek zabitych dzieci nienarodzonych i te, które z nich nie korzystają.

Według Papieskiej Akademii Życia, powinniśmy stosować szczepionki, które zostały wynalezione i są produkowane bez użycia wspomnianych linii komórkowych. Jeśli jednak nie istnieje albo nie jest dostępna taka szczepionka, można użyć tej, która jest dostępna.

Zaktualizowana informacja na powyższy temat:

« 1 »

Jarosław Dudała Jarosław Dudała Dziennikarz, prawnik, redaktor portalu „Gościa Niedzielnego”. Były korespondent Katolickiej Agencji Informacyjnej w Katowicach. Współpracował m.in. z Radiem Watykańskim i Telewizją Polską. Od roku 2006 pracuje w „Gościu”.