Relacja św. Franciszka z Jezusem zawstydzała braci. Rzucił ogień na pogrążony w potężnym kryzysie Kościół. Franciszek widział bogactwo, przepych, grzech, małość Kościoła, ale jednocześnie czuł się ostatnim człowiekiem, który miałby prawo kogokolwiek krytykować.
Porozumienie dla przyszłych pokoleń [Andrzej Grajewski, Przemysław Kucharczak]
Porozumienie podpisane przez Międzyzwiązkowy Komitet Protestacyjno-Strajkowy i delegację rządową zakończyło protesty pod ziemią kilkuset górników. Likwidacja górnictwa będzie rozłożona na lata, a górnicy mają mieć zapewnione osłony socjalne. W 2049 r. zakończy pracę ostatnia kopalnia należąca do Polskiej Grupy Górniczej, największej spółki górniczej w Europie.
Piotrkowska „Lista Kristmanna” [Grzegorz ŁUBCZYK były ambasador RP w Budapeszcie]
Piotrkowskie getto odegrało rolę poligonu doświadczalnego w nazistowskiej polityce eksterminacyjnej ludności żydowskiej. Było pierwszym tego typu miejscem planowej zagłady nie tylko w Polsce, ale w całej Europie. Gdy w lipcu 1943 r. Piotrków ogłoszono „miastem czystym od Żydów”, przy życiu pozostał ich niecały tysiąc. Zostali oni zatrudnieni od 1941 r. przez Augusta Kristmanna, Austriaka, dyrektora hut szkła „Hortensja” i „Kara”. Dzięki temu w 1942 r. uniknęli wywózki do obozów koncentracyjnych.
Ludzie zza Spiżowej Bramy [Beata Zajączkowska]
„Jeśli ktoś będzie szukał w książce „Zdarzyło się w Watykanie” jedynie spektakularnych, nieujawnionych do tej pory faktów, zawiedzie się”. Jednak dzięki książce zajrzy do niedostępnych miejsc w Watykanie, pozna świat za Spiżową Bramą. Czytając tę książkę, czytelnik zda sobie sprawę z tego, że pontyfikat Jana Pawła II wprawdzie się skończył i wielu bohaterów książki nie pracuje już w Watykanie, jednak funkcjonowanie tego najmniejszego państwa świata i papiestwa niewiele się zmieniło.