150 lat temu przestało istnieć Państwo Kościelne

Była piąta rano 20 września 1870 roku, gdy za murami Rzymu zagrzmiało 60 dział armii włoskiej. Odpowiedziało im kilka armat wojska papieskiego, ale nie była to prawdziwa obrona.

Poprzedniego dnia papież Pius IX wydał zarządzenie, że opór ma być tylko symbolicznym protestem przeciw agresorowi. "Aby się teraz bronić, trzeba by przelać wiele krwi, a tego nie chcę" - oznajmił. - "Skoro więc tylko działa wyłom wybiją, powinny się rozpocząć negocjacje o poddanie miasta" - napisał do swojego ministra wojny gen. Kanzlera.

Było po godzinie dziesiątej, gdy zakończyła się ponadtysiącletnia historia Państwa Kościelnego.

150 lat temu przestało istnieć Państwo Kościelne   Pius IX

Jak doszło do powstania państwa papieskiego. Dlaczego papieże przez ponad 1000 lat dysponowali własną armią, policją, aparatem sprawiedliwości czy więzieniami. I jak przekładało się to na duchowe sprawowanie pieczy nad wiernymi. O tym wszystkim pisze Franciszek Kucharczak w najnowszym (38/2020) numerze "Gościa Niedzielnego" .

"Władza podobna do tej, jaką mieli przywódcy innych państw, była dla wielu magnesem i okazją do podniesienia swojego prestiżu, stąd obok mistyków na tronie Piotrowym pojawiali się gorszący lud Boży karierowicze. Korupcja, kumoterstwo i kupczenie świętościami - wszystkie te choroby wielokrotnie toczyły władzę Państwa Kościelnego".

Jakie jeszcze konsekwencje niosło za sobą istnienie Państwa Kościelnego i jak doszło do jego upadku, przeczytaj koniecznie - "Gdy papież miał dywizje".

Zapraszamy do czytania "Gościa Niedzielnego" w formie elektronicznej.

Zachęcamy do darmowego założenia konta i logowania się w naszym serwisie (można za pośrednictwem Google i Facebooka). Przypominamy, że zalogowani użytkownicy będą mogli uzyskać zupełnie za darmo dostęp nawet do 10 naszych płatnych artykułów. Zalogowanie się w serwisie „Gościa” daje też dodatkowe możliwości, z których warto skorzystać, takie jak założenie własnego bloga lub strony internetowej, wzięcie udziału w konkursie, dodanie zaproszenia na wydarzenie w swojej okolicy. Zapraszamy.

Gość Niedzielny 38/2020
Gość Niedzielny
« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

red.