KSIĄŻKI
Hałdy z wierszy
Książka Katarzyny Niesporek „Hałda” jest dobra do lektury na wakacje dla zostających w miastach. Bo warto poznać symboliczną i tajemniczą hałdę ukształtowaną z resztek węgla, będącą swoistym śmietnikiem, który odradzając się, obrósł w zieleń. Hałdy są ikoną Górnego Śląska, którą Niesporek pokazuje w wierszach piszących i mieszkających na tej ziemi od 1922 r. Emila Zegadłowicza, Włodzimierza Żelechowskiego, Wilhelma Szewczyka, Bolesława Lubosza, Tadeusza Kijonki i Stanisława Krawczyka. Hałda w nich staje się metafizyczną perspektywą do zobaczenia siebie i świata.
Barbara Gruszka-Zych
Ością w wyobraźnię
Nowy tomik Lesława Nowary „Ość wieloryba” to poetycka Księga Rodzaju, ułożona ze snów, asocjacji wyobraźni wywracającej świat do góry nogami. To, co wiadome, zostaje podane w wątpliwość przez człowieka, który na przypominającej kroplę wody Ziemi jest rysą – „Zrobioną chyba paznokciem/ wyglądającą jak przecinek” (z wiersza tytułowego). Ta rysa pozwala sobie na zarysowywanie rzeczywistości na wszelkie możliwe sposoby. Dlatego autor zgrabnie i z humorem uświadamia, że rzeczywistość też może zrobić psikusa człowiekowi. W sumie oryginalna perspektywa zobaczenia świata stwarzanego przez każdego z nas.
Barbara Gruszka-Zych
PŁYTY
25 polonezów
Powaga i uniesienie – tak można streścić nastrój wywołany utworami zawartymi na tej płycie. W szóstej edycji „Akademii Klasycznej” znalazły się wszystkie polonezy fortepianowe Michała Kleofasa Ogińskiego. Właściwie każdy Polak powinien je znać, bo ich nuty układają się w dzieje naszej ojczyzny. Znakomicie wykonuje je na fortepianie Tadeusz Trzaskalik, artysta interesujący, bo z wykształcenia matematyk, profesor Akademii Ekonomicznej w Katowicach. Ukończył też studia licencjackie w Akademii Muzycznej w Katowicach i koncertuje w kraju oraz za granicą, przypominając także utwory takie jak te – budzące patriotyzm.
Barbara Gruszka-Zych
Stosowna chwila
Utwory z płyty „Pax et Bonum Tibi Polonia!” nawiązują do ważnych faktów naszych dziejów. Na płycie znajdziemy 14 pieśni. Klamrę stanowią dwie interpretacje wspaniałego zaczynu poezji polskiej. „Bogurodzica” wykonana a cappella przez chór panewnickiego seminarium, a wzmocniona głosem o. A. Ruska OFM przewodzi utworom akcentującym epizody przeszłości. Po wzniosłych wykonaniach religijnych usłyszymy piosenkę liryczną i żołnierską. Dzieło zaaranżował i chór poprowadził Kamil Gojowy – nadzieja polskiej dyrygentury.
Grzegorz Hajkowski