Przepis na dobre ojcostwo? Przyjąć plan Ojca. Jak Józef z Nazaretu. Historia Kościoła zna wielu świętych ojców. Ich wspólną cechą jest to, co w najwyższym stopniu objawiło się w św. Józefie: pełne zaufanie do Boga.
UWAGA To wydanie udostępniliśmy za darmo na e.gosc.pl
Zawsze na walizkach - rozmowa z abp Salvatore Pennacchio, nuncjuszem apostolskim w Polsce
O kulisach pracy nuncjusza mówi abp Salvatore Pennacchio. „Ja nigdy nie mówię, w którym kraju było najtrudniej, a raczej w którym było najpiękniej, bo zawsze chcę myśleć o przyszłości. Każdy kraj mnie ubogacił na swój sposób” - odpowiada abp Salvatore Pennacchio.
Jak się dobrze spowiadać [Franciszek Kucharczak]
Spowiedź jest sakramentem uzdrowienia, a nawet wskrzeszenia – gdy człowiek wstaje ze śmierci do życia. Żeby jednak to się stało, spowiedź musi być dobra. Kościół wylicza pięć warunków, których spełnienie gwarantuje owocność sakramentu. Często jest tak, że ludzie się bardzo wstydzą. Nie potrafią tego przeskoczyć, a przecież zatajenie grozi świętokradztwem. Co z tym robić - radzi Franciszek Kucharczak.
Wojtyłowie na ołtarze [Magdalena Dobrzyniak]
Archidiecezja krakowska przygotowuje się do procesu beatyfikacyjnego Emilii z Kaczorowskich Wojtyły i Karola seniora Wojtyły. Postulatorem będzie kard. Stanisław Dziwisz – najbliższy współpracownik i świadek życia papieża Polaka. Formalnie będą prowadzone dwa osobne procesy, których zadaniem będzie wykazanie, że Emilia i Karol Wojtyłowie praktykowali cnoty w sposób heroiczny, że cieszą się opinią świętości, a ludzie za ich wstawiennictwem wypraszają łaski u Boga.
Rozumem i modlitwą w strach [rozmowa z ks. Wojciechem Szychowskim]
Czas jest ekstremalnie trudny, wywołuje w wielu ludziach paniczny lęk. Jak sobie radzić ze strachem spowodowanym zagrożeniem koronawirusem. W sieci pełno tekstów typu: „Jeśli się boisz – znaczy, że nie wierzysz”. Jak traktować takie manifesty? „Nie możemy popadać w rozpacz i zwątpienie. Bóg jest nad tym wszystkim! I ważne, by kapłani o tym przypominali. Nie wolno nam utracić ducha” - mówi ks. Szychowski.
Korona z głowy spadnie [Jacek Dziedzina]
Światowy kryzys, który miał miejsce w 2008 roku, może okazać się niczym w porównaniu z załamaniem światowej gospodarki wywołanym koronawirusem. Dla Zachodu to niemal koniec świata. Tak można w skrócie opisać chaos, jaki wywołała po części nadmierna panika, po części racjonalna prewencja konieczna do zatrzymania epidemii. Ta sytuacja odsłania brutalną prawdę o nierówności, jaka rządzi stosunkami międzynarodowymi, relacjami gospodarczymi i procesami ekonomicznymi.