Jak dobrze wybrać ubezpieczenie domu lub mieszkania?

Polisa mieszkaniowa to jeden z najpopularniejszych w Polsce produktów ubezpieczeniowych.

Takiego ubezpieczenia wymagają banki udzielające kredytów hipotecznych. Wiadomo jednak, że bez względu na to, czy ktoś zaciąga kredyt, czy nie, polisę mieszkaniową warto posiadać. Podpowiadamy, jak znaleźć najlepsze rozwiązanie.

Własne mieszkanie lub dom wraz z wyposażeniem nierzadko stanowią dorobek życia. To wystarczający powód, dla którego nieruchomość należy objąć odpowiednią ochroną. Różnego rodzaju zdarzenia losowe mogą narazić właścicieli na ogromne straty – włącznie z utratą całego dobytku, np. wskutek pożaru czy wybuchu gazu. Osoby nieposiadające ubezpieczenia skrojonego na miarę konkretnych potrzeb nie mogą niestety liczyć na uzyskanie odszkodowania.  

 

Polisa mieszkaniowa – z czego się składa?

Każde ubezpieczenie domu na www.ubezpieczeniemieszkania.pl dostępne jest w formie podstawowej i rozszerzonej. Polisa podstawowa chroni mury (czasami także pozostałe elementy stałe) przed skutkami rozmaitych zdarzeń losowych. Lista tych ryzyk może być krótsza lub dłuższa – w zależności od firmy ubezpieczeniowej.

Zwykle jednak jest to od kilku do kilkunastu ryzyk, wśród których wymienia się m.in.:

  • pożar,
  • powódź – powodzi nie wolno utożsamiać z zalaniem, to dwa odrębne zdarzenia,
  • gradobicie,
  • huragan,
  • osuwanie się/trzęsienie ziemi,
  • eksplozję i implozję,
  • upadek statku powietrznego, drzew i masztów,
  • uderzenie pojazdu mechanicznego.

Praktyka pokazuje, iż ubezpieczenie mieszkania w formie podstawowej zazwyczaj okazuje się niewystarczające. Im więcej ryzyk uwzględnia polisa, tym lepiej, choć to rzutuje na wzrost składki.

 

Rozszerzenia w polisie mieszkaniowej – co się opłaca?

Wyposażenie mieszkania lub domu (mienie ruchome) nie jest ujęte w polisie podstawowej, a przecież w bardzo dużym stopniu narażone jest na wiele zagrożeń. Wartościowe przedmioty często są przedmiotem kradzieży, a do ich zniszczenia lub uszkodzenia może też dojść np. wskutek zalania. Analizując oferty ubezpieczeń, nietrudno zauważyć, że różnią się one  między sobą ceną.

Jednym z kluczowych czynników wpływających na jej wysokość jest zakres ochrony. Ich jest on szerszy, tym droższa polisa, ale też i bardziej skuteczna. Można mieć pewność, że w razie szkody zadziała, a ubezpieczyciel przyzna rekompensatę za poniesione straty. 

 

Ubezpieczyciele oferują szereg dodatkowych rozszerzeń – do tych najbardziej przydatnych zaliczają się m.in.:

  • kradzież z włamaniem,
  • zalanie, 
  • przepięcie, np. spowodowane uderzeniem pioruna lub spięciem instalacji elektrycznej,
  • OC w życiu prywatnym chroniące przed skutkami szkód wyrządzonych osobom trzecim, np. przed finansowymi następstwami zalania mieszkania sąsiada,
  • stłuczenie przedmiotów szklanych,
  • domowy assistance gwarantujący wsparcie specjalistów z różnych dziedzin. 

 

Polisa mieszkaniowa – jaki to koszt?

Cena polisy mieszkaniowej jest uzależniona od wielu czynników. Dla ubezpieczycieli ważne są takie kwestie jak np. wartość i lokalizacja nieruchomości, rodzaj konstrukcji budynku (palna lub niepalna), prowadzenie na terenie nieruchomości działalności gospodarczej, historia ubezpieczeniowa czy zabezpieczenia, w jakie wyposażona jest nieruchomość.

Istotną rolę odgrywają też zakres ochrony i sumy gwarantowane, na które ubezpieczone są poszczególne ryzyka (wysokość sum powinna odpowiadać realnej wartości ubezpieczanego mienia). Na ubezpieczenie mieszkania Polacy wydają średnio 200-400 zł, a na ubezpieczenie domu przeciętnie 300-500 zł rocznie. 

 

Artykuł sponsorowany

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..
TAGI: