Stan cywilny i posiadanie dzieci a OC

Stan cywilny i posiadanie dzieci może wpłynąć na kwotę Twojego ubezpieczenia OC.

Ubezpieczenie OC jest obowiązkową polisą dla każdego kierowcy. Jednak występują duże różnice w stawkach dla poszczególnych osób, ponieważ jego wysokość zależy od kilku czynników. Wiadomo, że wpływają na to wiek, staż i ilość kolizji z udziałem kierowcy, dane techniczne pojazdu, miejsce zamieszkania, a także stan cywilny oraz liczba posiadanych dzieci.

Wysokość składek a dane kierowcy

Wyliczenia towarzystw ubezpieczeniowych wskazują jasno, że na najniższe OC otrzymują bardzo doświadczeni, zarówno wiekiem jak i czasem posiadania prawa jazdy, kierowcy. Takie osoby mogą poszczycić się jak najmniejszą ilością wniosków o likwidację szkody. Polisę o niskiej wartości otrzymają także posiadacze nowego samochodu. Ile zapłacisz? Możesz samodzielnie obliczyć wysokość ubezpieczenia auta w kalkulatorze https://najtaniejuagenta.pl/

Sytuacja rodzinna kierowcy również ma niebagatelny wpływ na wysokość składki OC. Towarzystwo przedstawi lepszą ofertę osobie pozostającej w związku małżeńskim, która posiada kilka dzieci aniżeli bezdzietną osobę w stanie wolnym. Dowodzą tego raporty publikowane przez specjalistów z zakresu ubezpieczeń.

Porównanie składek OC

Towarzystwa ubezpieczeniowe uważają małżonków oraz rodziców za bardziej odpowiedzialne od osób żyjących samotnie. Drugim powodem, dla którego takie osoby są traktowane na preferencyjnych warunkach jest fakt, iż zniżki małżonka są zaliczane do polisy OC partnera. Powoduje to, że są oni uważani za kierowców o mniejszym ryzyku ubezpieczeniowym. Założenie polega na tym, że ci, którzy mają ustabilizowaną sytuację rodzinną oraz niepełnoletnie dzieci, regularnie podróżujące z rodzicami, jeżdżą dużo ostrożniej, bezpieczniej, nie przekraczają prędkości i charakteryzują się spokojem za kierownicą. Naturalne jest więc też to, że kierowcy z punktami karnymi mają wyższe stawki.

Z ofert, proponowanych przez ubezpieczycieli, jasno wynika, iż najwyższe składki na ubezpieczenie OC płacili kawalerowi i panny. Średnia wartość składki wynosiła ponad tysiąc złotych. Osoby w związku małżeńskim otrzymywali polisy średnio 40% tańsze, wynoszące przeciętnie około 650 złotych.

Wraz ze wzrostem liczby potomków, mała składka ubezpieczeniowa. Od około 850 złotych, które były zobowiązane zapłacić osoby bezdzietne, aż do około 650 złotych dla osób posiadających minimum dwójkę dzieci, co powoduje polisę o ponad 20% niższą.

Składki OC a posiadanie pełnoletnich dzieci

Pełnoletnie potomstwo, które już posiada prawo jazdy, stwarza pewne problemy w ustaleniu stawki OC. Rodzice często zastanawiają się, czy nie opłaca się dopisać dziecka jako współwłaściciela pojazdu. Jednak towarzystwa ubezpieczeniowe będą żądały zapłacenia wyższej składki, ponieważ kolejnym kierowcą prowadzącym dany pojazd będzie osoba o nikłym doświadczeniu. Potwierdzają to badania rynku, w których najmłodsi kierowcy w wieku 18-25 lat płaciły za OC średnio 1793 złote, co daje prawie dwukrotne przebicie względem osób powyżej 55. roku życia.

Brak zgłoszenia młodego kierowcy do polisy, może skutkować nieprzyjemnymi wydarzeniami w przyszłości. W przypadku kolizji, w której uczestniczyłaby niedoświadczona osoba, ubezpieczyciel może zażądać ponownego obliczenia składki i wyrównania finansowego przez ubezpieczającego, ponieważ kwota ubezpieczenia OC wzrośnie.

Aby dowiedzieć się, jak dokładnie wygląda mechanizm obliczania polisy i jakie czynniki wpływają na jej wysokość, warto zapoznać się z kalkulatorami ubezpieczeń, dostępnymi na stronach internetowych oraz w placówkach towarzystw ubezpieczeniowych. Należy pamiętać, że odpowiednio dobrana polisa może uchronić ubezpieczającego pojazd przed trudnościami w procesie likwidacji szkody.

Artykuł sponsorowany

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..
TAGI: