Jeden episkopat mówi jedno, drugi drugie. Jeden biskup mówi jedno, drugi mówi coś innego, a wierni są zdezorientowani. To prawdziwy kryzys kapłaństwa – powiedział kard. Robert Sarah. W sekretariacie KEP odbyła się dziś konferencja prasowa na temat książki "Wieczór się zbliża i dzień już się chyli" z udziałem prefekta Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów. Publikacja ta jest zapisem rozmów jakie z gwinejskim kardynałem przeprowadził Nicolas Diat.
Jego zdaniem, problemem jest największy w historii kryzys kapłaństwa. - Nigdy w historii Kościoła nie padały takie oskarżenia względem księży. Oczywiście zawsze istniały problemy i uchybienia, ale dziś są one ogromne. Kryzys w Kościele jest tak ogromny, jakbyśmy już nie wiedzieli czego nauczać. Jakbyśmy nie mieli doktryny, objawienia i depozytu wiary. Jeden episkopat mówi jedno, drugi drugie. Jeden biskup mówi jedno, drugi mówi coś innego, a wierni są zdezorientowani. To prawdziwy kryzys kapłaństwa – stwierdził.
Jak podkreślił kard. Sarah, głównym powodem takiego stanu jest utrata wiary w realną obecność Chrystusa w Eucharystii, co prowadzi do nadużyć liturgicznych. W jego opinii, po sposobie sprawowania Mszy św. można poznać czy dany ksiądz ma wiarę.
Duchowny dodał również, że opisał w książce wiele negatywnych zjawisk, ale pozostawia czytelnika z nadzieją.
- Dziś znajdujemy się w sytuacji apostołów w Wielki Piątek. Żyjemy w czasach Judasza. Zdradzamy Jezusa jak Judasz, ale znajdujemy się na drodze do Emaus. Jesteśmy zrozpaczeni, ale w naszej rozpaczy i zamęcie przychodzi do nas Chrystus – tłumaczył kapłan.
Prefekt Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów wyjaśnił, że drogą do odzyskania nadziei jest rzeczywiste przeżywanie Eucharystii, natomiast „im bardziej niszczymy liturgię, tym bardziej niszczymy naszą wiarę”, natomiast „sprawowanie Mszy św. z wiarą daje nadzieję”.
Na zakończenie s. Stefania G. Korbuszewska CSL podziękowała kard. Sarahowi. Dyrektorka Wydawnictwa Sióstr Loretanek stwierdziła, że książka hierarchy „daje szansę na to by łódź naszego życia i wiary została uratowana, dzięki temu, że podamy ją Panu Bogu, który przeprowadzi nas przez trudne dylematy”.
Książka Nicolasa Diata jest trzecim-wywiadem rzeką z kard. Robertem Sarahem. Tłumaczenia dwóch poprzednich „Bóg albo nic” oraz “Moc milczenia” także ukazały się w Polsce (kolejno w 2016 i 2017 roku), nakładem tej samej oficyny – Wydawnictwa Sióstr Loretanek.