Kard. Hummes o odważnym otwarciu drzwi Kościoła

Pierwszym celem synodu jest wyznaczenie nowych dróg ewangelizacji w Amazonii. Nie możemy jedynie nostalgicznie spoglądać w przeszłość, ale musimy odważnie otworzyć drzwi Kościoła na tchnienie Ducha Świętego. W synodalnej auli mówił o tym kard. Claudio Hummes.

 Ten 80-letni brazylijski hierarcha odpowiada za Kościelną Sieć Panamazońską i w ramach przygotowań do synodu odwiedził tysiące lokalnych wspólnot.

Kard. Hummes wskazał, że w czasie debaty ojcowie synodalni nie powinni obawiać się nowości, ani podejmowania trudnych tematów, ponieważ Papież na tej drodze wskazuje im Jezusa, który jest „odwieczną nowością”. Hierarcha przypomniał męczeńską kartę Kościoła Amazonii, tysiące misjonarzy i misjonarek oraz świeckich katechistów, którzy oddali tam swe życie. Wskazał, że misyjna działalność od wieków naznaczona jest w tym regionie wieloma dziełami miłosierdzia. Mowa o zaangażowaniu w edukację, służbę zdrowia, walkę z ubóstwem i łamaniem praw człowieka.

Kard. Hummes przyznał, że Kościołowi w Panamazonii od zawsze brakowało wystarczających środków materialnych i misyjnych, co przeszkodziło w pełnym rozwoju tamtejszych wspólnot kościelnych. Wyraża się to w braku kapłanów, a co za tym idzie totalnym braku dostępu do Eucharystii i innych sakramentów, niezbędnych dla pełni życia chrześcijańskiego. Hierarcha przypomniał, że w obliczu tego braku wspólnoty katolickie wysunęły propozycję udzielania święceń kapłańskich dojrzałym mężczyznom rezydującym w lokalnych wspólnotach. Zwrócono również uwagę na konieczność większego docenienia zaangażowania kobiet i wypracowania dla nich odpowiednich posług, także dotyczących kierowania wspólnotami.

Kard. Hummes wskazał również na konieczność większego umocnienia amazońskiego oblicza Kościoła poprzez podejmowanie działań związanych z inkulturacją i dialogiem międzykulturowym oraz ewangelizacją również w środowiskach miejskich, które są coraz większym wyzwaniem dla Kościoła tego regionu. Przypomniał, że troska o wspólny dom oznacza nie tylko ochronę amazońskiej puszczy, tamtejszych rzek czy zwierząt, ale przede wszystkim ochronę najuboższych i najbardziej wyzyskiwanych ludzi. Wskazał zarazem, że kluczowym tematem synodu jest misja Kościoła i docieranie z Ewangelią w najdalsze regiony Amazonii.

***

Nie jest wcale jasne, czy wyświęcanie żonatych mężczyzn jest dobrym rozwiązaniem dla potrzeb Amazonii. Jest to jedna z propozycji, którą należy po prostu rozważyć – powiedział prefekt watykańskiej Dykasterii ds. Komunikacji Paolo Ruffini podczas pierwszego synodalnego briefingu dla mediów. 

Dziennikarzy Interesowała ewentualna możliwość zniesienia celibatu. Obecny w Biurze Prasowym zastępca redaktora naczelnego dziennika Le Figaro pytał się nawet, czy to w związku z tą właśnie kwestią Papież nie zachęca ojców synodalnych do ostrożnego informowania mediów o przebiegu obrad.

Ze względu na obecność bp Emmanuela Lafonta z Gujany Francuskiej, szczególną uwagę poświęcono właśnie temu krajowi, który w 90. procentach składa się z amazońskiej puszczy. Przypomniano, że w całej Amazonii jest to jedyny kraj, który nie uzyskał niepodległości i do dziś pozostaje kolonią. Co więcej, jak zauważył bp Lafont, Francja do dziś nie uznanie oenzetowskiej Deklaracji Praw Ludów Tubylczych. Wszystko to wpływa na zanik miejscowej kultury i frustrację młodych pokoleń – dodał francuski biskup misyjny.

« 1 »