W Medziugoriu zakończył się 6 sierpnia 30. Międzynarodowy Festiwal Młodych – Mladifest. Uczestniczyło w nim ponad 50 tys. osób. Po raz pierwszy oficjalnie brało w nim udział 14 kardynałów i biskupów, w tym kilku z Watykanu.
Program obejmował poranną modlitwę różańcową w miejscu domniemanych objawień Matki Bożej, modlitwę na placu przed kościołem św. Jakuba, katechezę, świadectwa członków ruchów kościelnych. Po wieczornej Mszy św. odbywała się procesja maryjna przy zapalonych świecach, a także adoracja Najświętszego Sakramentu.
W przeddzień rozpoczęcia imprezy na maszty wciągnięto flagi 80 krajów, z których przybyli uczestnicy Mladifestu.
Papież otworzył bramę do Medziugoria
Przed inauguracją festiwalu 1 sierpnia odbyła się konferencja prasowa papieskiego wizytatora apostolskiego dla Medziugoria abp. Henryka Hosera i miejscowego proboszcza, franciszkanina o. Marinko Šakoty.
„Niewątpliwie jesteśmy świadkami nowej dynamiki nowej ewangelizacji” – oświadczył wysłannik papieski. Wyraził „osobiste i głębokie przekonanie, że Medziugorie proponuje nowy model nowej ewangelizacji”. Przypomniał, że miejsce to nie podlega bezpośrednio Papieskiej Radzie ds. Krzewienia Nowej Ewangelizacji, ale pozostaje pod skrzydłami Sekretariatu Stanu Stolicy Apostolskiej. W maju br. Watykan ogłosił, że zezwala na oficjalne organizowanie pielgrzymek przez parafie, diecezje, biskupów i kardynałów, którzy będą mogli uczestniczyć w uroczystościach. „I teraz jesteśmy tego świadkami, a to oznacza, że Ojciec Święty otworzył wielką bramę do Medziugoria” – zaznaczył abp Hoser.
O. Šakota wyjaśnił, że przesłanie festiwalu zawarte jest w haśle: „Pójdź za Mną”, a w każdym człowieku tkwi tęsknota za pokojem i prawdą – przekonywał proboszcz miejscowej parafii. Wskazał, że „są tu ludzie, którzy tu właśnie znajdują tę tęsknotę za Jezusem i pokojem”.
„Pójdź za Mną”
Festiwal rozpoczęła 1 sierpnia wieczorna Msza św. pod przewodnictwem wikariusza papieskiego dla diecezji rzymskiej kard. Angelo De Donatisa. Wraz z włoskim purpuratem liturgię koncelebrowało 620 arcybiskupów, biskupów i księży, a obok kilkudziesięciu tysięcy młodych ludzi na miejscu, jej przebieg śledziła rekordowa liczba ponad 1,7 mln osób na całym świecie.
Na początku kazania włoski purpurat przekazał „gorące pozdrowienia i błogosławieństwo od Ojca Świętego”. Następnie nawiązując do hasła tego spotkania: „Pójdź za Mną”, słów, wypowiedzianych przez Pana Jezusa, zaznaczył, że „trzeba, aby Duch Święty otworzył nasze serca i napełnił je mądrością Bożą”.
„Drodzy Młodzi, pozwólcie, aby Duch Święty uczynił z was mądrych jak Matkę Bożą, która rozważała każdą rzecz w swoim sercu i jak wielkiego Ojca Kościoła św. Alfonsa de Liguoriego, który w XVII wieku na nowo ewangelizował współmieszkańców swego Neapolu” – zachęcił kardynał. Na zakończenie życzył młodym słuchaczom, aby Ojciec zesłał swego Ducha i odnowił „nasze serca na obraz swego Syna Jezusa, narodzonego z Maryi Panny”.
Miejsce modlitwy i pojednania
Głównym celebransem Mszy w drugim dniu festiwalu był nuncjusz apostolski w Bośni i Hercegowinie abp Luigi Pezzuto. Proboszcz, o. Marinko Šakota podziękował mu za „wszystko, co robi” dla Medziugoria. Liturgię śledziło w internecie blisko 2 mln ludzi.
- Wyobraź sobie, że Jezus idzie pośród was, przechodzi przed tobą i zatrzymuje się przy tobie, tak jak się zatrzymał przed Piotrem i innymi Apostołami, (...) patrzy na ciebie i mówi: „Pójdź za Mną”. Podobnie [Bóg] zaprosił inną osobę, Maryję, młodą dziewicę z Nazaretu. Kiedy Bóg poprzez Jezusa mówi Ci: „Pójdź za Mną”, znaczy to, że On, Bóg, pochyla się na d tobą, że się w tobie zakochuje. Oznacza to, że ukradłeś Mu serce i On napełnia Cię światłem - mówił w homilii abp Pezzuto.
Katechezę tego dnia wygłosił abp José Rodríguez Carballo, sekretarz Kongregacji ds. Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego. Mówił o tym, że młodzi ludzie szukają celu życia, a daje go nam Chrystus, do którego możemy dotrzeć za pośrednictwem Maryi. - Każdy kto przybywa do Medziugoria szuka Chrystusa i celu życia. Tylu ludzi szuka go każdego dnia. Kiedy opowiadają nam, jak gubią się młodzi, wystarczy przyjechać tu i zobaczyć powód do wielkiej nadziei. Modlitwa zaczyna się tu o 18.00 i trwa do 22.15, przez ponad cztery godziny. Ludzi szukają tu pokoju i pojednania, dlatego jest tu tyle konfesjonałów. Jest to miejsce modlitwy i pojednania - stwierdził hierarcha.
Miejsce spotkania z Bogiem
Trzeciego dnia Mszy przewodniczył abp Henryk Hoser w koncelebrze z 689 duchownymi. Mszę śledziło na żywo w internecie ponad 2,2 mln ludzi.
W homilii stwierdził, że Medziugorie jest miejscem spotkania z Bogiem. To spotkanie odbywa się we wnętrzu każdego z nas, w jego sercu, które czasem skacze z radości, a innym razem jest niszczone przez cierpienie, sercu wrażliwym na dobro i zło, a szczególnie na niesprawiedliwość.
Jednocześnie zwrócił uwagę, że młodzi walczą o swą wolność, jednak nie znają jej granic osobistej wolności, które przecież istnieją i są konieczne. Jest bowiem także wolność innych ludzi, wolność społeczna, wolność religijna itd., które muszą być respektowane. Tak, jak przestrzegamy ograniczeń w ruchu drogowym, tak samo mamy pewne zakazy w duchu sprawiedliwości i miłości, otrzymanym od Boga. Dał nam On dziesięć „słów życia”, dziesięć przykazań, które uczą, co jest dla nas dobre, a co złe. Ale choć często jesteśmy skuci łańcuchami grzechów, a bywa, że przyczyniamy się do ich rozprzestrzeniania, to Bóg rozrywa te łańcuchy i wyprowadza nas na wolność - zapewnił polski hierarcha.