Nie lekceważ

Kobieta w wieku nieokreślonym, w poszarpanych, brudnych ubraniach stoi w kolejce do kasy w restauracji typu „nałóż, co chcesz, i zważ”.

Osoby stojące przed nią i za nią mają kłopot. Pośród zapachu jedzenia jej zapach budzi obrzydzenie. Problem kończy się przy kasie, kiedy okazuje się, że jedyny pieniążek, który ma, nie pozwala na zapłacenie rachunku. Kiedy wyprowadza ją pracownik ochrony, podchodzi do nich jedna z klientek i proponuje, że zapłaci za tę kobietę. Ochroniarz odpowiada: „Ja jej tu nie chcę”. Kurtyna. Bez braw, za to z głębokim poczuciem niesmaku. Większość oddycha z ulgą. Niektórzy mówią do siedzących z nimi przy obiedzie, że tamta sama jest sobie winna, bo pewnie piła przez całe życie. Być może ktoś zaczyna sobie zadawać pytania... Trudne pytania, na które nie ma prostych odpowiedzi. A może są? I może jednak nie są nimi rozwiązania tego typu, które pojawiły się niedawno w królewskim mieście Krakowie, gdzie padła propozycja „usunięcia” takich ludzi z przestrzeni najbardziej reprezentacyjnych? Jedna z wolontariuszek akcji Zupa na Plantach odpowiedziała na nią tak: „Kiedy zaczynaliśmy to całe szaleństwo z zupą, nie czułam się tak, jakbyśmy zwoływali osoby, które są głodne, żeby do nas przyszły. Miałam wrażenie – i to wrażenie już od 2,5 roku jest we mnie nadal tak samo świeże – że to my przyszliśmy do nich. Do miejsca, w którym oni już byli. Bo to niezupełnie jest tak, że to my zwołujemy raz w tygodniu jakieś wielkie, hałaśliwe zgromadzenie w centrum miasta. Bo to zgromadzenie złożone jest z ludzi, których codziennie mijamy w drodze do pracy, biegnąc na tramwaj, idąc do kina. Oni po prostu są między nami. I jak usuniemy ich poza zasięg naszego wzroku, to oni nie znikną. Może nie będzie nas razić ich zapach, ich wygląd, ich żebranie o naszą uwagę – ale nie znikną”.

Dziękujemy, że z nami jesteś

To dla nas sygnał, że cenisz rzetelne dziennikarstwo jakościowe. Czytaj, oglądaj i słuchaj nas bez ograniczeń.

W subskrypcji otrzymujesz

  • Nieograniczony dostęp do:
    • wszystkich wydań on-line tygodnika „Gość Niedzielny”
    • wszystkich wydań on-line on-line magazynu „Gość Extra”
    • wszystkich wydań on-line magazynu „Historia Kościoła”
    • wszystkich wydań on-line miesięcznika „Mały Gość Niedzielny”
    • wszystkich płatnych treści publikowanych w portalu gosc.pl.
  • brak reklam na stronach;
  • Niespodzianki od redakcji.
Masz subskrypcję?
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.
« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

ks. Adam Pawlaszczyk ks. Adam Pawlaszczyk Redaktor naczelny „Gościa Niedzielnego”, wicedyrektor Instytutu Gość Media. Święcenia kapłańskie przyjął w 1998 r. W latach 1998-2005 pracował w duszpasterstwie parafialnym, po czym podjął posługę w Sądzie Metropolitalnym w Katowicach. W latach 2012-2014 był kanclerzem Kurii Metropolitalnej w Katowicach. Od 1.02.2014 r. pełnił funkcję oficjała Sądu Metropolitalnego. W 2010 r. obronił pracę doktorską na Wydziale Prawa Kanonicznego UKSW w Warszawie i uzyskał stopień naukowy doktora nauk prawnych w zakresie prawa kanonicznego.