Potrafił uczciwie spojrzeć na naszą niedawną, chociaż już 40 lat trwającą przeszłość, historię - powiedział metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski o oświadczeniu, jakie prezydent USA Donald Trump wystosował z okazji 40. rocznicy pierwszej pielgrzymki Jana Pawła II do Polski.
Arcybiskup przypomniał też słowa papieża, że nie ma autentycznej wolności na świecie bez wolności religijnej, i na odwrót. Jak ocenił, możemy mieć wątpliwości, czy w wielu krajach, zwłaszcza Europy Zachodniej, mamy do czynienia z taką wolnością religijną. Według niego próba usuwania znaków obecności chrześcijaństwa z przestrzeni publicznej nie jest przejawem tolerancji, a objawem prześladowania Kościoła - mówił metropolita - "dokonywanego nie w tak prymitywny sposób, jak to było w czasach PRL, ale niewątpliwie chodzi o to, żeby wymazać naszą świadomość chrześcijańską, a bez niej nie ma Europy".
Abp Jędraszewski 40 lat temu, kiedy Jan Paweł II po raz pierwszy jako papież przyjechał do Polski, przebywał na studiach w Rzymie. Jak wspominał, w przerwie między egzaminami wybrał się z kolegami na plażę, gdzie słuchali przemówienia papieża do młodzieży, wygłoszonego przed kościołem św. Anny w Warszawie.
Ojciec Święty mówił wtedy, że Chrystusa nie można wyłączyć z dziejów świata. Wówczas - relacjonował arcybiskup - wybuchły oklaski trwające 15 minut, ale przestał przychodzić sygnał z Warszawy. "Inne stacje jak najbardziej odpowiadały, ale z Warszawy przemówienie się kończy" - mówił arcybiskup.
"Po wielu minutach naraz papież znowu został przez nas usłyszany i kontynuował myśl, którą przerwał kilkanaście minut temu" - opisywał metropolita krakowski i dodał, że później dowiedzieli się, że "cenzura wycinała oklaski, żeby naród polski nie wiedział, co się dokonuje; że to już wtedy jest zesłanie Ducha Świętego - ponieważ ludzie tak spontanicznie, z taką głęboką wiarą reagują na przesłanie papieskie".
Arcybiskup przypomniał także myśli Jana Pawła II z pielgrzymki do Polski - że naród polski nie może się bez Chrystusa zrozumieć; i - podkreślił metropolita - papież odniósł tę myśl wyraźnie do wszystkich Polaków, nie tylko tych wierzących.