Poszukiwanie Boga w świecie przez pryzmat własnego doświadczenia życia monastycznego zaproponuje Papieżowi i członkom Kurii Rzymskiej włoski benedyktyn, który w tym roku będzie im głosił rekolekcje wielkopostne. Inspirację do jego rozważań stanowi utwór znanego włoskiego poety Mario Luziego „Po to tutaj jesteśmy” („Siamo qui per questo”).
Na zakończenie spotkania na „Anioł Pański” Franciszek poprosił wiernych, by pamiętali w modlitwie o nim i jego współpracownikach w Kurii Rzymskiej, rozpoczynających tydzień rekolekcji. Rekolekcje rozpoczynają się dziś wieczorem i potrwają do najbliższego piątku. Zgodnie z tradycją odbywają się w domu paulistów w Aricci pod Rzymem. Ich rytm wyznacza codzienna Eucharystia, dwie medytacje, nieszpory i adoracja Najświętszego Sakramentu.
Tegoroczny rekolekcjonista ojciec Bernardo Francesco Maria Gianni jest opatem słynnego florenckiego opactwa San Miniato al Monte. I właśnie codzienne życie mnichów wraz z poezją Luziego, jak mówi, stanowiło główną inspirację w przygotowaniu wielkopostnych medytacji. Temat rekolekcji brzmi: „«Miasto płomiennych pragnień». Spojrzenie i gesty wielkanocne w życiu świata”.
"Temat wypłynął na modlitwie i medytacji. Stwierdziłem, że oddaje on najlepiej moje życie, które jako mnich przeżywam w klasztorze skierowany na Boga, ale i na miasto, które cały czas obecne jest w naszym spojrzeniu – mówi Radiu Watykańskiemu papieski rekolekcjonista. – Pomyślałem sobie, że pożyteczne może stać się monastyczne odczytanie tego napięcia między naszym sercem zakorzenionym w Panu, w służbie, liturgii, życiu braterskim i w pracy, co stanowi zasadniczy rys benedyktyńskiego doświadczenia, a tym spojrzeniem skierowanym na miasto. Papież Franciszek w «Evangelii gaudium» napisał piękne refleksje na temat poszukiwania Boga właśnie w mieście, stąd też pomyślałem, że będzie to klamra doskonale spinająca oczekiwania Papieża i jego współpracowników, którzy nie są przecież mnichami, z doświadczeniem mojego życia monastycznego."
Mario Luzi, którego poezje zostaną przywołane w czasie papieskich rekolekcji przez całe życie związany był w Florencją. W jego poezji znajduje się wiele odwołań do religii (nie tylko katolickiej), a także do współczesnej historii Włoch. W 1999 r. na zaproszenie Jana Pawła II napisał rozważania do Drogi Krzyżowej w Koloseum. Jedną ze swych sztuk poświęcił zamordowanemu przez mafię proboszczowi z Palermo, bł. Giuseppe Puglisiemu.