To wyjątkowy bieg. Uczestnicy się nie ścigają, ale biegną razem, by zwrócić uwagę na potrzebę szacunku dla życia każdego człowieka - od poczęcia do naturalnej śmierci.
15 grudnia o godzinie 11:00 już po raz trzeci wystartuje Bieg dla Życia. Blisko setka biegaczy pokona trasę liczącą 44,35 km: spod opactwa w Jarosławiu do klasztoru karmelitanek w Przemyślu. Co ciekawe - podkarpacki Bieg dla Życia to nie wyścig. uczestnicy nie rywalizują ze sobą, ale biegną wspólnie, zwartą grupą, aby zwrócić uwagę na potrzebę szacunku dla życia każdego człowieka - od poczęcia do naturalnej śmierci. Nieprzypadkowa jest też data biegu - to pierwsza sobota po uroczystości Niepokalanego Poczęcia NMP.
Uczestnicy wydarzenia pobiegną z flagami z treściami pro-life, przed startem, o godzinie 10:00 odprawiona zostanie Msza Święta, a po osiągnięciu biegowego celu wydarzenie zakończy się wspólną modlitwą.
Sama trasa biegu jest zaplanowana z myślą o doświadczonych biegaczach - dystans blisko 45 km w połączeniu z trudnymi warunkami atmosferycznymi w grudniu mogą okazać się ekstremalnym wyzwaniem. Będzie jednak również możliwość uczestnictwa w Biegu w formie sztafety - pokonując tylko pewien odcinek trasy. Warunkiem jest utrzymywanie tempa biegu w granicach 5 min 45 s. na kilometr. Szczegóły dotyczące zasad uczestnictwa można znaleźć na stronie internetowej biegu.
Inicjatorem i pomysłodawcą biegu jest ks. Michał Kozak, pasjonat biegania i mistrz polski duchowieństwa w biegu maratońskim.
- Zarówno działania na rzecz ochrony życia jak i bieganie są mi bardzo bliskie. W 2016. r. zrodził się pomysł, by poprzez zorganizowanie Biegu dla Życia oba te tematy jakoś połączyć. Z jednej strony chcemy promować wartości pro-life, m.in. dlatego trasa biegu jest poprowadzona przez tereny zamieszkane, a nie odludne. Z drugiej strony, niejako przy okazji, wspólny bieg bez ścigania to dobra okazja do integracji środowiska biegaczy - mówi w rozmowie z Gosc.pl ks. Michał.
Organizatorzy zapraszają do udziału w biegu czy to na całej długości trasy, czy tylko na krótszych odcinkach. Zachęcają też mieszkańców miejscowości, przez które pobiegną, do kibicowania biegaczom.
Wojciech Teister Dziennikarz, redaktor portalu „Gościa Niedzielnego” oraz kierownik działu „Nauka”. W „Gościu” od 2012 r. Studiował historię i teologię. Interesuje się zagadnieniami z zakresu historii, polityki, nauki, teologii i turystyki. Publikował m.in. w „Rzeczpospolitej”, „Aletei”, „Stacji7”, „NaTemat.pl”, portalu „Biegigorskie.pl”. W wolnych chwilach organizator biegów górskich.