Wiceminister spraw zagranicznych Bartosz Cichocki po rozmowach w czwartek w Departamencie Stanu USA powiedział, że zbliżająca się wizyta państwowa prezydenta Andrzeja Dudy w USA "nie będzie miała wyłącznie wizerunkowego charakteru" lecz można spodziewać się, że przyniesie konkretne rezultaty.
Minister Cichocki nie chciał zdradzać konkretów, aby - jak to ujął - "nie kraść show" prezydentowi Dudzie. Dał jednak do zrozumienia, że wzmiankowane konkretne rezultaty będą dotyczyły m.in. współpracy wojskowej. Prezydentowi Andrzejowi Dudzie podczas wizyty w Białym Domu będzie towarzyszył m.in minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak.
Wiceszef polskiej dyplomacji po zakończeniu rozmów w Departmencie Stanu poinformował korespondentów polskich mediów, że program planowanej na 18 września pierwszej oficjalnej wizyty prezydenta Andrzeja Dudy i jego małżonki w Białym Domu jest już "właściwie opracowany".
"Jestem przekonany, że zbliżająca się wizyta prezydenta Andrzeja Dudy w Waszyngtonie będzie okazją do ogłoszenia postępu w kluczowych dziedzinach naszej współpracy" - powiedział Cichocki.
Kilka dni wcześniej prezydencki minister Krzysztof Szczerski, który w ubiegłą sobotę uczestniczył w Waszyngtonie w uroczystościach żałobnych po śmierci senatora Johna McCaina, poinformował polskich dziennikarzy, że "fundamentalnymi tematami" zbliżającego się spotkania prezydentów Polski i USA będzie współpraca w dziedzinie militarnej, energetycznej oraz inwestycje amerykańskie w Polsce.
Cichocki przybył do Waszyngtonu w ramach wznowionego po dwóch latach Polsko-Amerykańskiego Dialogu Strategicznego - nieformalnych konsultacji w dziedzinie kluczowych zagadnień stosunków dwustronnych i polityki międzynarodowej.
"Format dialogu strategicznego daje okazję do rozmawiania w szerszym gronie, z udziałem specjalistów, o szerokiej gamie kwestii dotyczących bezpieczeństwa, bezpieczeństwa energetycznego, relacji transatlantyckich, relacji w Europie i sąsiedztwa europejskiego. Rezultaty rozmów, przeszły nasze najśmielsze oczekiwania" - powiedział Cichocki po zakończeniu prawie pięciogodzinnych rozmów.
Oprócz rozmów w Departamencie Stanu Cichocki podczas obecnej wizyty spotka się w Białym Domu z przedstawicielami Rady Bezpieczeństwa Narodowego oraz z amerykańskimi ustawodawcami na Kapitolu.