Tomasz Stańko nie żyje

Muzyk jazzowy zmarł dziś nad ranem w Szpitalu Onkologicznym w Warszawie. Miał 76 lat.

Urodzony w 1942 r. w Rzeszowie artysta ukończył Państwową Wyższą Szkołę Muzyczną w Krakowie w klasie trąbki. W 1962 r. wspólnie z kontrabasistą Jackiem Ostaszewskim, pianistą Adamem Makowiczem i perkusistą Wiktorem Perelmutterem założył zespół Jazz Darings, uznawany za jedną z pierwszych formacji free-jazzowych w Europie. Wkrótce trębacza zaprosił do współpracy pianista i kompozytor Krzysztof Komeda. Stańko przez cztery lata grał w jego kwintecie. W 1967 r. powstał Tomasz Stańko Kwartet, przekształcony później w Tomasz Stańko Quintet. 

Stańko występował m.in. z saksofonistą Tomaszem Szukalskim i perkusistą Edwardem Vesalą. W 1985 r. założył zespół Freelectronic, w którym eksperymentował z brzmieniami syntetycznymi. Koncertował niemal na całym świecie, występował i nagrywał m.in. z Cecilem Taylorem, Janem Garbarkiem, Peterem Warrenem, Stu Martinem, Donem Cherrym, Garym Peacockiem, Davem Hollandem, Dino Saluzzim, Adamem Makowiczem, Januszem Muniakiem, Zbigniewem Seifertem, Michałem Urbaniakiem. Jako pierwszy polski artysta został uhonorowany Europejską Nagrodą Jazzową (2003). Był organizatorem i dyrektorem festiwalu "Jesień Jazzowa" w Bielsku-Białej.

Nagrał ok. 40 albumów, wśród których najważniejsze to: "Music for K." (1970), "Witkacy - Pejotl" (1988), "Freelectronic: Switzerland" (1988), "Soul Of Things" (2002), "Suspended Night" (2004) i "Lontano" (2006). Skomponował też muzykę do kilkudziesięciu filmów, takich jak: "Pożegnanie z Marią", "Reich" czy "Egzekutor", oraz spektakli teatralnych: "Balladyna", "Nienasycenie", "Wyzwolenie".

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Szymon Babuchowski Szymon Babuchowski Doktor nauk humanistycznych w zakresie literaturoznawstwa. W „Gościu” jest kierownikiem działu Kultura. Poeta, autor siedmiu tomów wierszy. Jest też pomysłodawcą i współautorem zbioru reportaży z Ameryki Południowej „Kościół na końcu świata” oraz autorem wywiadu rzeki z Natalią Niemen „Niebo będzie później”. Jego wiersze i teksty śpiewają m.in. Marcin Styczeń, Natalia Niemen, Stanisław Soyka i wykonawcy projektu Betlejem w Polsce.