Będzie widoczne z Polski. O której godzinie obserwować niebo?
Piątkowe zaćmienie księżyca będzie najdłuższym od 100 lat. Potrwa aż 1 godzinę i 43 minuty. Kosmiczne widowisko rozpocznie się już około 20:30, a cała tarcza księżyca zostanie zasłonięta o godzinie 21:30. Całkowite zaćmienie zakończy się o godzinie 23:13, później jeszcze będzie można oglądać stopniowe "odsłanianie" srebrzystego satelity. Co ciekawe - księżyc nabierze w tym czasie koloru krwistoczerwonego. Jednak nie wszędzie na Ziemi zobaczymy zaćmienie całkowite. Gdzie warunki do obserwacji będą najlepsze? Najdłużej całkowite zaćmienie księżyca będzie można obejrzeć w większości Afryki Wschodniej, na Bliskim Wschodzie i w Azji Centralnej. W Europie całkowite zaćmienie potrwa krócej niż na wspomnianych wcześniej obszarach.
W Polsce najlepsze warunki do obserwacji będą mieli mieszkańcy południowo-wschodniej części kraju. Kolejna tak doskonała okazja zdarzy się dopiero w 2123 r.
Czytaj także:
Wojciech Teister Dziennikarz, redaktor portalu „Gościa Niedzielnego” oraz kierownik działu „Nauka”. W „Gościu” od 2012 r. Studiował historię i teologię. Interesuje się zagadnieniami z zakresu historii, polityki, nauki, teologii i turystyki. Publikował m.in. w „Rzeczpospolitej”, „Aletei”, „Stacji7”, „NaTemat.pl”, portalu „Biegigorskie.pl”. W wolnych chwilach organizator biegów górskich.