Ośla szczęka, oścień na woły, cep, proca. Śmiech na sali. To co, idziemy?
Scena 1
W rolach głównych: Szamgar - syn Anata, Filistyni i inni.
Rekwizyt: oścień na woły.
„Po nim był Szamgar, syn Anata. Pobił on ościeniem na woły Filistynów w liczbie sześciuset ludzi i on także wybawił Izraela. (Sdz 3,31)
Scena 2
W rolach głównych: Samson, Filistyni i inni.
Rekwizyt: ośla szczęka.
„Znalazłszy więc szczękę oślą jeszcze świeżą, wyciągnął po nią rękę, uchwycił i zabił nią tysiąc mężów. Rzekł wówczas Samson: »Szczęką oślą ich rozgromiłem. Szczęką oślą zabiłem ich tysiąc«”. (Sdz 15,15)
Scena 3
W rolach głównych: Gedeon, anioł.
Rekwizyt: cep.
„Gedeon młócił na klepisku zboże, aby je ukryć przed Madianitami. I ukazał mu się Anioł Pana. »Pan jest z tobą rzekł mu – dzielny wojowniku! (…) Idź z tą siłą, jaką posiadasz, i wybaw Izraela z ręki Madianitów«” (Sdz 6,12-14).
Scena 4
W rolach głównych: Dawid, Goliat, Filistyni i inni.
Rekwizyt: proca.
„Dawid wziął w ręce swój kij, wybrał sobie pięć gładkich kamieni ze strumienia, włożył je do torby pasterskiej, którą miał zamiast kieszeni, i z procą w ręce skierował się ku Filistynowi” (1 Sm 17,40).
Scena 5
W rolach głównych: Jezus, apostołowie, bardzo głodny tłum.
Rekwizyt: pięć chlebów, dwie rybki.
„»Wy dajcie im jeść!« Odpowiedzieli Mu: »Nie mamy tu nic prócz pięciu chlebów i dwóch ryb«. (Mt 14,17).
I tak dalej. „Ja i Bóg – razem stanowimy większość”. Teresa Wielka miała rację.
Zakończyliśmy rok formacji we wspólnocie. Wszystkie zwycięstwa, które widzieliśmy, były dziełem Boga. Obserwując przed tygodniem ekipę uwijającą się przez kilka godzin w koszulkach z napisem: „Zaufaj mi, jestem akustykiem” (przygotowywali koncert niemaGOtu), pomyślałem: „Przecież wszystko zaczęło się od jednego małego ekranu, od kilku kabli”. Śmiech na sali.
Marcin Jakimowicz Urodził się w 1971 roku. W Dzień Dziecka. Skończył prawo na Uniwersytecie Śląskim. Od 2004 roku jest dziennikarzem „Gościa Niedzielnego”. W 1998 roku opublikował książkę „Radykalni” – poruszające wywiady z Tomaszem Budzyńskim, Darkiem Malejonkiem, Piotrem Żyżelewiczem i Grzegorzem Wacławem „Dzikim”. Wywiady ze znanymi muzykami rockowymi, którzy przeżyli nawrócenie i publicznie przyznawali się do wiary w Boga stały się rychło bestsellerem. Od tamtej pory wydał jeszcze kilkanaście innych książek o tematyce religijnej, m.in. zbiory wywiadów „Wyjście awaryjne” i „Ciemno, czyi jasno”.