Zaostrzenie kar za przestępstwa na dzieciach

Komisja nadzwyczajna do spraw zmian w kodyfikacjach pozytywnie - wraz z poprawkami poszerzającymi zakres nowelizacji - zarekomendowała prezydencki projekt zaostrzający kary za ciężkie przestępstwa przeciw życiu, zdrowiu i wolności wobec dzieci.

Przygotowany przez prezydenta Andrzeja Dudę projekt nowelizacji prawa karnego zaostrza kary m.in. za okaleczenie, uprowadzenie, porzucenie dziecka czy handel dziećmi. Ponadto przestępstwem ma stać się niezgłaszanie czynów przeciwko życiu, zdrowiu, wolności i wolności seksualnej wymierzonych w dobro dziecka.

Posłowie zaproponowali do projektu kilka poprawek. Chcą poszerzenia zakresu obowiązywania części przepisów zapisując, że dotyczyć one będą tylko osoby nieporadnej ze względu na wiek, stan psychiczny lub stan zdrowia właściwości i warunki osobiste sprawcy.

Zaproponowano także, aby osoba, która powoduje ciężki uszczerbek na zdrowiu w postaci pozbawienia człowieka wzroku, słuchu, mowy, zdolności płodzenia, innego ciężkiego kalectwa, ciężkiej choroby nieuleczalnej lub długotrwałej, choroby realnie zagrażającej życiu, trwałej choroby psychicznej, całkowitej albo znacznej trwałej niezdolności do pracy w zawodzie lub trwałego, istotnego zeszpecenia lub zniekształcenia ciała, podlegała karze pozbawienia wolności na czas nie krótszy niż 3 lata.

Jeśli zaś sprawca działałby nieumyślnie - podlegałby karze od 6 miesięcy do 8 lat. Posłowie zaproponowali także, aby osoba, która dokonała ciężkiego uszczerbku na zdrowiu działając ze szczególnym okrucieństwem - podlegałby karze pozbawienia wolności od lat 5, karze 25 lat albo dożywotniego pozbawienia wolności.

Posłowie proponują też dodanie przepisu, który zakłada, że osoba znęcająca się fizycznie i psychicznie nad najbliższym lub nad inną osobą pozostającą w stosunku zależności od sprawcy podlegała karze więzienia od 3 miesięcy do 5 lat. Gdy znęcanie dotyczyłoby osoby nieporadnej ze względu na wiek, stan psychiczny lub stan fizyczny - sprawca podlegałby karze więzienia od 6 miesięcy do lat 8.

Znęcanie się ze szczególnym okrucieństwem zagrożone byłoby karą od roku do 10 lat. Zaś w przypadku gdy pokrzywdzony w wyniku znęcania popełniłby samobójstwo - sprawca podlegałby karz pozbawienia wolności od 2 do 12 lat - proponują.

Posłowie zaproponowali także, aby ustawa weszła w życie trzy miesiące od dnia ogłoszenia. Pierwotnie projekt zakładał termin 14 dniowy termin wejścia w życie.

Projekt zakłada też, że bardziej surowo karane byłoby bezprawne pozbawienie wolności osoby poniżej 15 roku życia; kara wynosiłaby od trzech do 15 lat więzienia, czyli tyle samo, ile obecnie w przypadku przestępstwa pozbawienia wolności ze szczególnym udręczeniem. Prezydent proponuje podniesienie kary minimalnej za handel osobą w wieku poniżej 15. roku życia z trzech do pięciu lat pozbawienia wolności.

Obowiązkiem byłoby zgłaszanie przestępstw przeciwko życiu, zdrowiu, wolności i wolności seksualnej, obyczajności wymierzonych w dobro dziecka. Przykładowo, osobie, która będzie miała wiedzę o akcie pedofilskim i nie powiadomi o nim organów ścigania, miałoby grozić do 3 lat pozbawienia wolności.

Ponadto uzupełniona zostałaby lista okoliczności, które sąd uwzględnia wymierzając karę: sąd musiałby także brać pod uwagę fakt popełnienia przestępstwa na szkodę małoletniego i wówczas wymierzać odpowiednio wyższą karę w granicach przewidzianych w danym typie przestępstwa.

"Potrzeba zmiany prawa wynika z wyjątkowej dolegliwości skutków ciężkiego uszczerbku na zdrowiu w przypadku najmłodszych" - czytamy w uzasadnieniu projektu.

Projekt przygotowano we współpracy z Rzecznikiem Praw Dziecka oraz Zespołem Analiz Systemowych KPRP, w którego skład wchodzą także RPO, Rzecznik Praw Pacjenta, Rzecznik Finansowy, przy współudziale Biura Interwencyjnej Pomocy Prawnej KPRP i Biura Prawa i Ustroju KPRP.

« 1 »