Z kraterów wydobywa się dym, odnotowano pierwsze, na razie niewielkie erupcje.
Znajdująca się na Sycylii Etna (3340 m.n.p.m) - bo o tym wulkanie mowa - dymi po raz pierwszy od ośmiu miesięcy. Ten największy wulkan Europy i jeden z największych na świecie jest również jednym z najbardziej aktywnych. Pierwsze wzmianki o erupcjach odnotowano ok. 1500 r.p.n.e. i od tego czasu zarejestrowano ich około 200.
W pobliżu wierzchołka znajdują się cztery główne kratery. Masyw Etny zajmuje około 1250 km kw. W promieniu 30 km. od szczytu mieszka ponad milion ludzi.
Etna jest jednym z trzech słynnych, aktywnych wulkanów we Włoszech. Pozostałe to Wezuwiusz (pod Neapolem) i Stromboli (na wyspie o tej samej nazwie).
Wojciech Teister /onet.pl Dziennikarz, redaktor portalu „Gościa Niedzielnego” oraz kierownik działu „Nauka”. W „Gościu” od 2012 r. Studiował historię i teologię. Interesuje się zagadnieniami z zakresu historii, polityki, nauki, teologii i turystyki. Publikował m.in. w „Rzeczpospolitej”, „Aletei”, „Stacji7”, „NaTemat.pl”, portalu „Biegigorskie.pl”. W wolnych chwilach organizator biegów górskich.