Cywil, do nogi!

45 lat temu miała miejsce premiera serialu o jednym z dwóch najbardziej ulubionych wilczurów w polskiej kinematografii.

9 września 1971 roku wyemitowano pierwszy odcinek "Przygód psa Cywila". Obok Szarika, Cywil jest chyba najbardziej znanym owczarkiem w polskiej kinematografii. Teraz pierwsze skrzypce może grać jedynie komisarz Alex, który sam w jednym z pierwszych odcinków, chętnie ogląda przygody Cywila.

Fabuła serialu dzieje się wokół losów nadliczbowego szczeniaka rasy owczarek niemiecki, który pierwotnie miał zostać uśpiony. Jednak główny bohater sierżant Walczak, który zajmuje się tresurą psów, podstępnie ratuje szczeniaka i zabiera go do siebie do domu.

Serial składa się z siedmiu odcinków, których reżyserem był Krzysztof Szmagier. Dialogi napisał Jerzy Janicki. W obsadzie znalazły się tacy aktorzy jak Krzysztof Litwin, Piotr Fronczewski, Wojciech Pokora, Stanisław Tym, Elżbieta Borkowska, Maria Chwalibóg. Zdjęcia kręcone były m.in. w miejscowości Sułkowice, w której znajduje się "Zakład Kynologii Policyjnej".

Serial ma konwencję kryminalno-przygodową. W latach 70. jego emisja była często wznawiana. Jest to zasługa niewątpliwie Krzysztofa Litwina grającego Walczaka i psa o imieniu Bej, który wcielił się w filmowego Cywila. Reżyser postarał się, by czworonóg miał masę przygód. Pies musiał tropić niebezpiecznych przestępców, chronić dzieci przed wybuchem, a nawet skakać ze spadochronem! W trakcie realizacji chętnie korzystano z nowoczesnego sprzętu milicyjnego. Jak na serial kryminalny przystało nie zabrakło pościgów i strzelanin. Są też sceny, w których pokazana jest przyjaźń między człowiekiem i psem. Dlatego "Przygody" cieszyły się popularnością wśród młodszych i starszych widzów.

Skrótowo o odcinkach.

Pierwszy odcinek nosił tytuł: "Trudne dzieciństwo". Opowiada o przyjściu na świat w Zakładzie Tresury Psów Milicyjnych nadliczbowego szczeniaka, którym jest Cywil. Powinien zostać uśpiony, ale sierżant Walczak postanawia go uratować i zabiera go potajemnie do domu.

Drugi odcinek to: "Eksternista". Jest tu próba podjęcia mozolnego szkolenia Cywila przez Walczak. W końcu pies eksternistycznie zaliczyć egzamin i dostać dyplom. Co ciekawe, w tym odcinku jest bardzo mocne nawiązanie do serialu "Czterej pancerni i pies". Dyrektorka z domu dziecka, do którego trafia Cywil, mówi, że dzieci chcą go nazwać Szarikiem.

Trzeci odcinek: "Pościg". Pies musi wykazać się niezwykłą odwagą w pogoni za przestępcą. Cywil wskakuje do pędzącego pociągu, ale zostaje ranny.

Czwarty odcinek: "Przez granicę". Ponieważ Cywil nie miał sił, by wyskoczyć z pociągu, dojeżdża aż do granicy. Postanawia się nim zaopiekować przemytnik. Po perypetiach Walczak w końcu odnajduje psa.

Piąty odcinek: "Zbiegowie". Z furgonu milicyjnego ucieka dwóch przestępców. Wykazują się niezwykłym sprytem. Jedynie Cywilowi udaje się wpaść na ich trop. Co jeszcze wszystkiego nie rozwiązuje.

Szósty odcinek: "W Puszczy". Cywil dostaje za zadanie odnalezieni dwójki dzieci: Gosi i Jacka, które zgubiły się w Puszczy Białowieskiej.

Siódmy odcinek: "Niewypały". Dwójka chłopaków postanawia zabawić się w saperów. Nie chcą do zabawy dopuścić trzeciego, który w ramach zemsty zawiadamia nauczycielkę, a ta milicję. Cywil rusza na poszukiwanie dzieci..

Przygody psa cywila - muzyka
deMarten2

« 1 »

Małgorzata Gajos /filmpolski.pl