Nowy sondaż CBOS: PiS ma druzgocącą przewagę

41 proc. badanych, którzy zamierzają pójść na wybory, deklaruje poparcie dla Prawa i Sprawiedliwości, 16 proc. chce głosować na Platformę Obywatelską, 12 proc. na Nowoczesną, a 8 proc. na ruch Kukiz'15 - wynika z najnowszego sondażu CBOS.

Pierwsze miejsce pod względem społecznego poparcia utrzymuje PiS; na tę partię w sierpniu chciało głosować 41 proc. ankietowanych zamierzających pójść do urn wyborczych. Od poprzedniego pomiaru na początku lipca poparcie dla PiS wzrosło o 2 punkty procentowe.

Druga w tym rankingu jest PO z poparciem 16 proc. respondentów (wzrost o 1 punkt procentowy). Na trzecim miejscu - z poparciem 12 proc. badanych - znalazła się Nowoczesna Ryszarda Petru (spadek o 2 punkty procentowe), która odnotowała najniższy wynik od ubiegłorocznych wyborów parlamentarnych.

8 proc. zamierzających pójść na wybory deklaruje oddanie głosu na ruch Kukiz'15; bez zmian od lipca. Pozostałe partie nie przekroczyłyby 5-procentowego progu wyborczego i nie weszłyby do Sejmu.

Tak jak w lipcu, po 3 proc. zamierzających głosować w wyborach parlamentarnych poparłoby Sojusz Lewicy Demokratycznej, Partię Razem i Polskie Stronnictwo Ludowe.

Nieco mniejszym poparciem niż na początku wakacji cieszy się obecnie ruch KORWiN (2 proc., spadek o 2 punkty procentowe). Respondenci deklarujący zamiar głosowania na partię spoza przedstawionej im listy (1 proc.) mówili o chęci oddania głosu na ugrupowanie, którego jeszcze nie ma. Od poprzedniego badania z 9 proc. do 10 proc. zwiększył się odsetek badanych deklarujących, że na pewno wezmą udział w hipotetycznych wyborach parlamentarnych, ale wahających się, które ugrupowanie poprzeć.

Gdyby wybory odbywały się w drugiej połowie sierpnia, zagłosowałoby w nich, według własnych deklaracji, 60 proc. badanych (spadek o 4 punkty procentowe). Jednocześnie w porównaniu z poprzednim pomiarem o 5 punktów procentowych do 24 proc. wzrósł odsetek badanych deklarujących, że gdyby wybory do Sejmu i Senatu odbywały się w najbliższą niedzielę, to na pewno nie wzięliby w nich udziału. Z kolei z 17 do 16 proc. zmniejszył się odsetek respondentów wahających się, czy iść na wybory parlamentarne.

CBOS przeprowadził sondaż w dniach 17-25 sierpnia na liczącej 1033 osoby reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski.

« 1 »
TAGI: