Noce Konfesjonałów - w 159 kościołach

Chcemy dotrzeć do osób przebywających na pograniczu wiary i niewiary - powiedział KAI ks. dr Grzegorz Adamski, koordynator Nocy Konfesjonałów.

 Wraz z początkiem Wielkiego Tygodnia rozpoczyna się kolejna edycja tej ogólnopolskiej akcji społecznej, zapoczątkowanej 7 lat temu w Szczecinie. W tym roku nocna spowiedź odbędzie się w 159 kościołach, także zagranicą, a hasłem inicjatywy będą słowa "Światło Miłosierdzia".

Noc Konfesjonałów to społeczna akcja, która od 7 lat organizowana jest podczas Wielkiego Tygodnia, najczęściej w nocy z piątku na sobotę, choć w niektórych miejscach z nocnej spowiedzi można skorzystać także w inne dni Wielkiego Tygodnia. Spowiedziom towarzyszą modlitwy, czuwania, adoracje i nauki pomagające w przygotowaniu do sakramentu spowiedzi.

W tym roku Noc Konfesjonałów odbędzie się w 159 kościołach - na terenie wszystkich polskich diecezji, a także zagranicą - w parafii Miłosierdzia Bożego w Manchesterze.

Wśród polskich miast największy wybór miejsc nocnej spowiedzi będą mieli wrocławianie - w tym mieście w akcji bierze udział aż 14 kościołów. Na drugim miejscu jest Kalisz - 9 kościołów, na trzecim Lublin - 8 kościołów.

Celem akcji jest dotarcie do osób przebywających na pograniczu wiary i niewiary. - Chcemy dotrzeć do osób, które dały się ponieść wirowi pracy, pogoni za dobrami oferowanymi przez współczesne czasy, w konsekwencji oddalając się od wspólnoty Kościoła. Noc Konfesjonałów stara się być wyrazem miłosiernego wyczekiwania na każdego, kto pragnie powrócić z wygnania grzechu - mówi ks. dr Grzegorz Adamski.

Kapłan dodaje, że Noc Konfesjonałów przyciąga uwagę nie tylko tych wiernych, którzy na spowiedź nie mają czasu za dnia. - Noc daje możliwość spowiedzi w spokoju i ciszy, bez pośpiechu, w atmosferze modlitewnego czuwania - wyjaśnia duchowny.

Akcja cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem, szczególnie ze strony ludzi świeckich, a w tej grupie zwłaszcza wśród młodych, w przedziale 16-35 lat. - Bardzo często księża w swoich parafiach organizują tę akcję, widząc potrzebę wypływającą ze strony wiernych - mówi ks. Adamski. Jak dodaje, "ludzie coraz częściej są zabiegani i skupieni na sprawach związanych z przygotowaniem materialnym świąt, w ostatniej chwili zauważają, że nie załatwili jeszcze spraw duchowych". Właśnie wtedy szukają spowiedników.

Noc Konfesjonałów jest także odpowiedzią na potrzeby związane z migracją. - Na święta przybywa wielu naszych rodaków z emigracji, z państw, w których pracują. Wracają na kilka dni do domów i chcą skorzystać z sakramentu pokuty i pojednania. Ta akcja jest właśnie odpowiedzią na to zapotrzebowanie - informuje ks. Adamski.

Noc Konfesjonałów to nie tylko spowiedzi, ale także wcześniej poprzedzające ją działania marketingowe w przestrzeni publicznej. Np. w Szczecinie - gdzie powstała inicjatywa - młodzież w Niedzielę Palmową rozdawała pod centrami handlowymi kalendarzyki spowiedzi. Informacja o tym, jak przygotować się do spowiedzi, znajduje się także na stronie internetowej wydarzenia.

W wielu miastach pojawiły się już plakaty przypominające o duchowym wymiarze świąt. Organizatorzy chcą w ten sposób przypomnieć ludziom, że święta to nie tylko zakupy, odświętne stroje czy szczególne pokarmy, ale przede wszystkim przestrzeń duchowa.

Zadowolenie z cieszącej się coraz większym zainteresowaniem wielkopostnej akcji wyraził sam papież Franciszek. Z inicjatywy papieża w diecezjach całego świata odbywa się podobna akcja o nazwie „24 godziny dla Pana”, polegająca na całodobowej adoracji Najświętszego Sakramentu i czuwaniu w konfesjonałach.

Akcja najczęściej organizowana jest w nocy z piątku na sobotę, ale w zależności od poszczególnych kościołów, z nocnej spowiedzi będzie można także skorzystać także w inne dni Wielkiego Tygodnia.

Pierwsza edycja Nocy Konfesjonałów zorganizowana została dla uczczenia piątej rocznicy śmierci św. Jana Pawła II w 2010 r. W pierwszym roku w inicjatywie wzięły udział jedynie trzy świątynie, w ubiegłym roku było ich już ponad 160.

Otwarte konfesjonały dostępne są nie tylko dla mieszkańców dużych miast. Z nocnej spowiedzi mogą skorzystać także mieszkańcy m.in. Trzebini, Będzina, Debrzna czy Krzanowic. Do tej pory udział w siódmej edycji zgłosiło 159 kościołów.

Lista znajduje się na stronie www.nockonfesjonalow.pl. Serwis internetowy oraz aplikacja na smartfony umożliwiają szybkie znalezienie najbliższego kościoła wraz z wyznaczeniem trasy do wybranej świątyni.

« 1 »