Głuszce, niezwykle rzadkie w polskich lasach kuraki, rozpoczęły gody. Na Babiej Górze w Beskidach tokującego samca wraz z trzema samicami uchwyciła wideo-pułapka. Film trafił do Internetu - powiedział przyrodnik z Babiogórskiego Parku Narodowego Maciej Mażul.
Film z tokowiska zobaczyć można na profilu Parku na portalu Facebook.
" Harem " koguta :)
Opublikowany przez Babiogórski Park Narodowy na 15 marca 2016
"Widać, że w tej chwili możemy mówić dopiero o początku godów. Głuszki (samice - PAP) nie są jeszcze zbyt zainteresowane samcem" - powiedział Mażul.
Przyrodnik dodał, że film powstał, gdyż jednej z samic udało się w ubiegłym roku założyć obrożę telemetryczną. "Pozwoliło to nam określić przybliżone miejsce, w którym jest tokowisko. Umieściliśmy tam wideo-pułapkę, która zarejestrowała samca i trzy głuszki. Mamy teraz bieżący podgląd na to, co się dzieje w przyrodzie" - powiedział Maciej Mażul.
Według szacunków przyrodników populacja głuszców w rejonie Babiej Góry liczy ok. 35-40 osobników. "To trudno dokładnie określić. W ubiegłym roku założyliśmy w sumie trzy obroże głuszkom. Jedna samica prawdopodobnie została zjedzona przez drapieżnika, bo znaleźliśmy samą obrożę. Druga odleciała gdzieś w pasmo Policy, bo jest poza zasięgiem. Trzecia trzyma się naszego terenu" - powiedział Mażul.
Dostrzeżenie głuszców jest trudne. Ptaki stronią od uczęszczanych szlaków na Babiej Górze, chroniąc się w niedostępnych miejscach na granicy górnego regla, między borem świerkowym a kosodrzewiną.
Głuszec to duży ptak z rodziny kurowatych. Samce, znacznie barwniejsze od samic, osiągają metr długości. Samice osiągają do 65 cm. Ptaki zamieszkują lasy północnej części Europy i Azji od Szkocji po środkową Syberię. W Polsce gatunek ten zagrożony jest wyginięciem. Okres godowy zwany tokowiskiem trwa od marca do maja. Podczas tokowania samce rozkładają ogon, wyciągają głowę, stroszą skrzydła i wydają niezbyt donośne odgłosy.