Tragiczne żniwo tegorocznych mrozów

Tylko w styczniu z wychłodzenia zmarły już 64 osoby. Szczególnie zagrożone są osoby bezdomne, w pomoc dla nich angażują się strażnicy miejscy, samorządowcy i organizacje pozarządowe, przekazując m.in. odzież, termosy, śpiwory i żywność.

Policja i organizacje pomocowe apelują, by w czasie zimy zwracać szczególną uwagę na bezdomnych w miejscach publicznych, a także przebywających w czasowych schronieniach - altankach na działkach, pustostanach, piwnicach, stacjach transformatorowych, klatkach schodowych.

Pomoc organizowana jest nie tylko w placówkach - schroniskach, domach i ośrodkach dedykowanych osobom bezdomnym, ale także bezpośrednio tam gdzie pomieszkują.

W stolicy akcję "Trochę ciepła dla bezdomnego" prowadzi wspólnie ze stołecznymi strażnikami Caritas Polska. Poprzez portal www.pomagam.caritas.pl organizacja zbiera fundusze na zakup dla bezdomnych śpiworów i kubków termicznych, w których otrzymują ciepłe posiłki.

Strażnicy miejscy i samorządowcy z Mikołowa (woj. śląskie) kupili termosy bezdomnym, którzy mimo mrozów nie chcą korzystać z pomocy miejscowego ośrodka pomocy społecznej i śpią pod gołym niebem. Dostarczyli im też używane kurtki.

Bezdomni z Leszna otrzymują posiłki, które mogą samodzielnie i łatwo podgrzewać dzięki specjalnym puszkom. Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Lesznie zakupił dotąd 40 takich puszek i rozdał z pomocą Straży Miejskiej.

Z przeprowadzanego cyklicznie przez resort pracy i polityki społecznej liczenia osób bezdomnych wynika, że jest ich w Polsce ok. 36 tys., w tym ok. 25 tys. przebywa w placówkach instytucjonalnych, a ok. 10 tys. - poza nimi. Większość z nich (80 proc.) to mężczyźni, ok. 15 proc. - kobiety, a 5 proc. - dzieci. W Polsce jest ok. 600 placówek noclegowych dla osób bezdomnych (schroniska, noclegownie, ogrzewalnie, domy/hostele).

« 1 »