PO we wniosku do Trybunału Konstytucyjnego wnosi o uznanie za niezgodną z konstytucją całej nowelizacji ustawy o TK, która w poniedziałek została podpisana przez prezydenta Andrzeja Dudę i tego samego dnia weszła w życie - poinformowali politycy Platformy.
"Mamy do czynienia cały czas z nieustającym zamachem na Trybunał Konstytucyjny, na trójpodział władzy, na podstawy demokracji" - powiedział na wtorkowym briefingu prasowym szef klubu PO Sławomir Neumann. Zapowiedział, że wniosek w Trybunale zostanie złożony we wtorek przez posła PO, b. ministra sprawiedliwości Borysa Budkę.
Sam Budka powiedział, że Platforma "będzie konsekwentnie udowadniać, że to co robi PiS jest niezgodne z konstytucją" i dlatego już teraz uruchamia tę procedurę i zwraca się z wnioskiem do TK.
"Mogę uspokoić - Trybunał Konstytucyjny jest związany przede wszystkim ustawą zasadniczą, konstytucją. Wnosimy o to, by uznać, że cała ustawa jest niezgodna z konstytucją z prostej przyczyny: tryb ustawodawczy przewidziany konstytucją, a także regulaminem Sejmu, został wielokrotnie przez PiS naruszony. Już samo to stwierdzenie pozwala na wyrzucenie tej ustawy na śmietnik historii" - oświadczył poseł PO.
Nowelizacja autorstwa PiS została uchwalona w ubiegłym tygodniu; w poniedziałek podpisał ją prezydent Andrzej Duda i została opublikowana w Dzienniku Ustaw, co oznacza, że weszła w życie. Stanowi ona m.in., że Trybunał co do zasady ma orzekać w pełnym składzie liczącym co najmniej 13 na 15 sędziów TK. W składzie siedmiu sędziów będą zaś badane m.in. skargi konstytucyjne i pytania prawne sądów. Orzeczenia pełnego składu będą zapadać większością 2/3 głosów, a nie - jak dziś - zwykłą. Ponadto, terminy rozpatrywania wniosków wyznaczane będą w TK według kolejności wpływu.