Franciszek: Radość w rodzinie to nie przypadek

Prawdziwa radość, której doświadcza się w rodzinie, nie jest przypadkowa, ale jest owocem głębokiej harmonii między osobami, która pozwala kosztować piękna bycia razem i wzajemnego wspierania się w życiu. Przypomniał o tym Franciszek w rozważaniach przed modlitwą Anioł Pański w uroczystość Świętej Rodziny, w niedzielę 27 grudnia. Podkreślił również, że owa radość ma zawsze źródło w obecności Boga, jego serdecznej, miłosiernej i cierpliwej miłości do wszystkich ludzi.

Na wstępie swej wypowiedzi papież przywołał Światowe Spotkanie Rodzin, które we wrześniu br. odbyło się w Filadelfii i pozdrawia wszystkie rodziny świata "z miłością i wdzięcznością, zwłaszcza w naszych czasach, w których rodzina jest poddana osłabiającym ją nieporozumieniom i różnego rodzaju trudnościom".

Nawiązując do czytanego dzisiaj fragmentu Ewangelii św. Łukasza, Ojciec Święty zaznaczył, że Święta Rodzina jest przykładem dla ludzi wierzących i "prawdziwą szkołą Ewangelii". To tu "uczymy się, że każda rodzina chrześcijańska jest «Kościołem domowym», aby jaśnieć cnotami ewangelicznymi i stawać się zaczynem dobra w społeczeństwie" - powiedział papież. Dodał, że Matka Boża i święty Józef uczą przyjmowania dzieci jako Bożego daru, rodzenia ich i wychowywania, współpracując pod tym względem w cudowny sposób z dziełem Stwórcy i dając światu w każdym dziecku nowy uśmiech.

Franciszek zwrócił ponadto uwagę, że w rodzinie doświadcza się prawdziwej radości, która nie jest czymś przypadkowym i losowym, ale "jest owocem głębokiej harmonii między osobami, która pozwala kosztować piękna bycia razem, wzajemnego wspierania się na drodze życia". Ale u tej podstaw radości tkwi zawsze obecność Boga, Jego miłości serdecznej, miłosiernej i cierpliwej wobec wszystkich - podkreślił mówca.

Po odmówieniu modlitwy maryjnej Ojciec Święty udzielił zgromadzonym na Placu św. Piotra w Watykanie błogosławieństwa apostolskiego, a następnie pozdrowił wszystkich przybyłych. Wezwał do humanitarnego rozwiązania trudnego problemu emigrantów kubańskich w Ameryce Środkowej.

*

Na następnej stronie publikujemy tekst papieskiego rozważania:

« 1 2 »