Watykański "premier" mówi o pielgrzymce papieża na Kubę i do USA.
Przemiany społeczno-gospodarcze na Kubie, sprawy imigracji i ekologii integralnej, zawartej w najnowszej encyklice "Laudato si'" - to główne tematy zbliżającej się podróży Franciszka na Kubę i do Stanów Zjednoczonych według sekretarza stanu Stolicy Apostolskiej kard. Pietro Parolina.
Zwrócił on uwagę na sprzeciw Watykanu wobec embarga nałożonego na Kubę oraz starania Stolicy Apostolskiej na arenie międzynarodowej w sprawie ich zniesienia. Dodał, że ten typ sankcji zawsze powoduje cierpienia niewinnych ludzi. Wyraził także nadzieję na otwarcie władz kubańskich w kwestii poszanowania praw człowieka i wolności obywatelskich.
Kard. Parolin przypomniał o roli pobożności maryjnej, która głównie charakteryzuje religijność Kubańczyków. Jednym z punktów programu wizyty na Kubie jest nawiedzenie przez papieża narodowego sanktuarium Matki Bożej Miłosierdzia del Cobre w Santiago.
Jego zdaniem migracja będzie tematem dominującym w przemówieniach Franciszka w USA, gdyż jest to kraj, mający długą historię zarówno imigracji, jak i otwartości i przyjmowania wszystkich przybywających do Ameryki. Dlatego - uważa kard. Parolin - Stany Zjednoczone są w stanie znaleźć właściwe rozwiązania współczesnych problemów imigracyjnych.
Hierarcha wskazał, że papieskie przemówienia w amerykańskim Kongresie i siedzibie ONZ staną się okazją do podjęcia tematu ekologii integralnej ze zwróceniem szczególnej uwagi na poszanowanie podstawowych praw człowieka: prawa do życia i wolności religijnej. - Papież zaprosi do zmiany stylu życia, abyśmy stawali się coraz bardziej kustoszami stworzenia - dodał.
Watykański sekretarz stanu stwierdził, że VIII Światowe Spotkanie Rodzin w Filadelfii, w którym weźmie udział Franciszek, jest formą przygotowania do październikowego Synodu Biskupów. - Papież będzie podkreślał piękno rodziny i pomoc, jaką oferuje Ewangelia wszystkim rodzinom - zaznaczył kard. Parolin.