Podczas rozpoczętej w piątek pierwszej wizyty w Berlinie prezydent Andrzej Duda spotka się z prezydentem Niemiec Joachimem Gauckiem i kanclerz Angelą Merkel. Tematami rozmów mają być polityka wschodnia, przyszłoroczny szczyt NATO w Warszawie i imigranci.
Przewidziane jest również spotkanie z szefem niemieckiej dyplomacji Frankiem-Walterem Steinmeierem.
Prezydentowi w podróży towarzyszy żona Agata Kornhauser-Duda.
"Będę rozmawiał o tym, jak skutecznie doprowadzić do tego, żeby na Ukrainie został uzyskany trwały pokój" - mówił w środę prezydent, zapowiadając, że chce też poruszyć temat gwarancji bezpieczeństwa Polski w ramach NATO. "Będę rozmawiał o tym, żeby kontynuować działanie NATO, które zostało rozpoczęte w Newport, ale prowadzące do trwałego rozszerzenia obecności Sojuszu Północnoatlantyckiego na naszych terenach" - powiedział Duda w TVPInfo.
Z kolei prezydencki minister Krzysztof Szczerski w czwartek zapowiadał, że prezydent Duda do Berlina "jedzie z jasnym przekazem, że bliskie i strategiczne stosunki polsko-niemieckie mogą mieć duże znaczenie dla polityki europejskiej, dla kwestii bezpieczeństwa". "Chodzi dziś o to, by przez polsko-niemiecką współpracę, dialog, zbudować takie wspólne stanowisko łączące oba kraje, które będzie miało znaczenie dla rozwoju wypadków, jeśli chodzi o politykę na Wschodzie i decyzje przyszłorocznego szczytu NATO" - powiedział Szczerski.
Szczerski dodał, że częścią rozmów zapewne będą kwestie bieżącej polityki europejskiej, w tym dotyczące imigrantów. "To dziś bardzo gorący temat w Niemczech, dotyczy całej Europy i oznacza dla nas wyzwanie zajęcia stanowiska w tej sprawie. Chociaż sprawa imigracji leży w pierwszym rzędzie w rękach rządu, to oczywiście wymiana opinii na ten temat na pewno będzie miała miejsce" - zaznaczył prezydencki minister.
Żona prezydenta Dudy spotka się z dyrektorem i pracownikami Sophie-Scholl-Schule.
W Rangsdorfie para prezydencka spotka się z wnuczkami Jana Baczewskiego, współzałożyciela Związku Polaków w Niemczech. Wizytę zakończy spotkanie z przedstawicielami Polonii.
Duda w wywiadzie dla środowego wydania dziennika "Bild" zapewnił, że będzie zabiegał o to, by relacje polsko-niemieckie były "bardzo, bardzo dobre". Zapowiedział, że podczas wizyty w Berlinie będzie rozmawiał o zwiększeniu nacisku na Rosję, aby zakończyć wojnę i doprowadzić do trwałego pokoju na Ukrainie.