Szkolenia wolontariuszy, scenariusze przyjęcia pielgrzymów w parafiach, projekty ewangelizacyjne, a nade wszystko nadzieja na duchowe przeżycie spotkania z papieżem Franciszkiem, ale i promocję Polski i Małopolski – w całej Polsce trwają intensywne przygotowania do przyszłorocznych Światowych Dni Młodzieży w Krakowie.
Gotowa jest już koncepcja przestrzenna Campus Misericordiae, czyli Pola Miłosierdzia, które będzie miejscem spotkania młodzieży z papieżem Franciszkiem. Powstało ono w Brzegach, na granicy Krakowa i Wieliczki. Na Campus Misericordiae młodzi spotkają się z Franciszkiem dwukrotnie – w czasie sobotniego czuwania (30 lipca) oraz niedzielnej Mszy św. Posłania (31 lipca). Miejsce to wybrano przede wszystkim dlatego, że – jak zaznaczył ks. Grzegorz Suchodolski – jest pięciokrotnie większe od rozważanych wcześniej krakowskich Błoni.
Na Błoniach celebrowana będzie Msza św. na otwarcie ŚDM (26 lipca), której przewodniczyć ma biskup miejsca – kard. Stanisław Dziwisz, czwartkowa ceremonia powitania Ojca Świętego (28 lipca) i piątkowa Droga Krzyżowa (29 lipca). Za koncepcję dekoracji obydwu miejsc odpowiedzialny jest Departament Wydarzeń Centralnych, zaś za dekorację wszystkich stref zakwaterowania Departament Logistyki ŚDM odpowiadać będzie wraz z Zarządem Infrastruktury Komunalnej i Transportu w Krakowie.
Wiele jest ponadto zadań, za które odpowiedzialne będą głównie służby miejskie. Trzeba oszacować m.in. liczbę wymaganych sanitariatów, barierek, telebimów. Kwestie bezpieczeństwa opracowują służby mundurowe, zwłaszcza Komendy Wojewódzka i Miejska Policji w Krakowie. Potrzebne jest porozumienie z Miejskim Przedsiębiorstwem Oczyszczania Kraków na temat systemów czystości i sprzątania.
Zespół ds. medycznych wraz z jednostkami wojewódzkimi służb odpowiadających za zabezpieczenie medyczne odpowiedzialny jest za ochronę zdrowia pielgrzymów.
Departament Logistyki współpracuje także z organizacjami harcerskimi (ZHP, ZHR, Skauci Europy), które pomagają w przygotowaniu Miasteczek ŚDM, czyli centrów namiotowych, w których odbywać się będą różne inicjatywy ewangelizacyjne i kulturalne. Lokalizacja Miasteczek planowana jest w pobliżu lub na terenie OSiR Kolna, w Nowej Hucie, we wsi Rząska pod Krakowem oraz na terenie Błoń Zabierzowskich.
Komitet Organizacyjny ŚDM rozmawia także z restauratorami ze wspomnianych stref zakwaterowania na temat zasad wyżywienia pielgrzymów oraz warunków wsparcia punktów, w których wydawane będą posiłki dla uczestników spotkania.
Krajowe Biuro Organizacyjne ŚDM
Inne kompetencje niż komitet krakowski ma Krajowe Biuro Organizacyjne ŚDM, usytuowane przy Sekretariacie Generalnym Episkopatu Polski w Warszawie. Zwyczajowo jest ono odpowiedzialne za organizację pobytu polskich pielgrzymów podczas ŚDM. Tym razem jednak, skoro Światowe Dni Młodzieży odbędą się w Polsce, warszawskiemu biuru przypadły inne zadania.
Pierwsze ma wymiar pastoralny, chodzi o stworzenie programu duchowych przygotowań w polskich diecezjach do ŚDM. Obejmuje on trzy etapy – każdy na jeden rok poprzedzający ŚDM. Był już „Czat ze Słowem” (2014) i „Serce 2.0” (2015), każdy nawiązujący do konkretnego błogosławieństwa Chrystusa. W grudniu br. rozpocznie się trzeci etap formacyjny związany z błogosławieństwem „Błogosławieni miłosierni, albowiem oni miłosierdzia dostąpią”.
Krajowe Biuro Organizacyjne czuwa też nad peregrynacją symboli ŚDM, czyli Krzyża i ikony Matki Bożej Salus Populi Romani, po polskich diecezjach.
Peregrynacja jest jednym z najważniejszych elementów przygotowania kraju gospodarza do Światowych Dni Młodzieży. Symbole pielgrzymują od diecezji do diecezji, od miasta do miasta; odwiedzają kościoły i więzienia, szkoły i szpitale. Młodzi i starsi na własnych ramionach noszą Krzyż i ikonę po ulicach, adorują je na placach i z wielką czcią całują, niczym relikwie.
Peregrynacja rozpoczęła się w Niedzielę Palmową 2014 r., gdy na placu św. Piotra w Rzymie młodzież z Brazylii przekazała symbole ŚDM młodym Polakom. W poniedziałek 14 kwietnia 2014 r. prosto z Rzymu symbole przyjechały do Polski. Przywieźli je przedstawiciele młodych z całego kraju, wśród nich najliczniejsza delegacja z archidiecezji poznańskiej, która jako pierwsza gościła symbole ŚDM. Po odwiedzeniu następnie diecezji kaliskiej, włocławskiej, warszawsko-praskiej i siedleckiej, Krzyż i ikona peregrynowały po krajach naszych sąsiadów. Odwiedziły kolejno Białoruś, Litwę, Łotwę, Rosję, Ukrainę, Mołdawię, Rumunię, Węgry, Słowację i Czechy. Do Polski symbole wróciły 14 grudnia 2014 r. i pozostaną u nas już do Światowych Dni Młodzieży. Peregrynacja po diecezjach zakończy się w archidiecezji krakowskiej.