Już po raz 18. w polskich diecezjach obchodzony będzie Dzień Judaizmu. Jego centralne obchody odbędą się 15 stycznia na terenie diecezji bielsko-żywieckiej, w której znajduje się były obóz zagłady Auschwitz-Birkenau.
Obchody Dnia Judaizmu na terenie diecezji bielsko-żywieckiej kontynuowane będą w następnych dniach. 16 stycznia rano w bielskim Zespole Szkół Ogólnokształcących im. Armii Krajowej nastąpi zakończenie konkursu wiedzy o Irenie Sendlerowej. Tego samego dnia w Książnicy Beskidzkiej odbędzie się wspólne czytanie Pisma Świętego w ramach maratonu biblijnego z udziałem przedstawicieli różnych wyznań. 17 stycznia przy starym cmentarzu żydowskim w Cieszynie odsłonięta zostanie tablica upamiętniająca osiemdziesięciu jeden pomordowanych Żydów, a w Domu Narodowym będzie miało miejsce otwarcie wystawy przedstawiającej postaci Żydów Śląska Cieszyńskiego. Odmówiona zostanie modlitwa o pokój, zaprezentowane zostanie okolicznościowe oratorium. Z kolei 18 stycznia, w kościele św. Floriana w Żywcu Zabłociu odbędzie się nabożeństwo ekumeniczne w ramach Tygodnia Modlitwy o Jedność Chrześcijan. Kazanie wygłosi bp Paweł Anweiler, zwierzchnik diecezji cieszyńskiej Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego. Nabożeństwo poprzedzi modlitwa na cmentarzu żydowskim w Zabłociu.
Listy pasterskie poprzedzające Dzień Judaizmu
Tak jak co roku, przewodniczący Komitetu ds. Dialogu z Judaizmem Rady ds. Dialogu Religijnego Konferencji Episkopatu Polski bp Mieczysław Cisło, skierował z tej okazji specjalne Słowo do wiernych. Wyjaśnia w nim, że dialog z judaizmem jest zasadniczą sprawą wewnątrzkościelną - pomaga głębiej poznać i zrozumieć własne korzenie religijne, które stanowi biblijny judaizm z całym bogactwem Słowa Objawionego, Przymierza, prawa moralnego, obietnicy Mesjasza, modlitwy i psalmów.
Należy dziś podkreślić - dodaje - że dialog katolicko-judaistyczny stanowi fundamentalną opcję Kościoła potwierdzoną nauką soborową i ortopraksją posoborowych papieży. Dialog ten, który ogarnął Kościoły partykularne na całym świecie, nadal potrzebuje charyzmatycznych liderów, aby mógł przenikać wszystkie środowiska kościelne w celu budowania pokojowych i przyjaznych relacji międzyludzkich z Żydami, które wciąż wymagają przełamywania stereotypów, uprzedzeń i obojętności.
"Stoi więc przed nami wielkie zadanie - konstatuje - budowania wspólnoty wokół tych wartości, które są nam wspólne, a które zawierają się w objawionym Słowie samego Boga: Boga Przymierza, Abrahama, Izaaka i Jakuba. Dzieło dialogu, aby było owocne, winno być wsparte naszą wspólną modlitwą".
Z kolei bp Pindel w swym liście do wiernych diecezji bielsko-żywieckiej, który zostanie odczytany w najbliższą niedzielę 11 stycznia przypomina, że diecezję bielsko-żywiecką zamieszkują przedstawiciele różnych wyznań chrześcijańskich, przede wszystkim wierni Kościoła ewangelicko-augsburskiego, w Bielsku-Białej ma natomiast siedzibę Wyznaniowa Gmina Żydowska. Z radością zapowiada, że podczas ogólnopolskich obchodów XVIII Dnia Judaizmu „wraz z Prezydentem Bielska-Białej i miejscową Gminą Żydowską gościć będziemy przedstawicieli Episkopatu Polski i judaizmu oraz Polskiej Rady Chrześcijan i Żydów”.